Podwyżka za odbiór śmieci w Śmiglu i Krzywiniu!

Mieszkańców gmin Śmigiel i Krzywiń od 1 czerwca czeka podwyżka za odbiór śmieci. To już drugi wzrost cen w tym roku. Wzrasta też opłata za brak segregacji.

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, do którego należą gminy Śmigiel i Krzywiń podjął decyzję o podniesieniu cen odbioru odpadów do 27 zł od osoby. To już druga w tym roku podwyżka za odbiór śmieci, bo od stycznia płacą 24 zł. W pierwotnym projekcie uchwały zarządu związku zaproponowano jednak kwotę 30 zł. Prezes podczas zebrania złożył jednak korektę, by podnieść cenę do 28 zł. – Przyczyn jest wiele. Część niezależnych od samorządu. Nie da się utrzymać stawki, która do tej pory obowiązywała – tłumaczono. Wójt gminy Pępowo zaproponował jednak stawkę 27 zł, czyli taką samą jaka obowiązuje na terenach gmin obsługiwanych przez związek Selekt.

Członkowie KZGRL głosowali najpierw nad stawką 28 zł i nie znalazła ona poparcia. Burmistrz Śmigla, Małgorzata Adamczak była przeciw, ale burmistrz Krzywinia, Jacek Nowak był za. Uchwała jednak nie przeszła. Zaakceptowano jednak stawkę 27 zł stosunkiem głosów 11 za, 5 przeciw i 3 wstrzymujące. Burmistrz Krzywinia ponownie był za, a burmistrz Śmigla wstrzymała się od głosu. Od 1 czerwca mieszkańcy gmin należących do KZGRL zapłacą więc 27 zł od osoby za odbiór odpadów.

Podjęto też decyzję, że w przypadku braku segregacji stawka wyniesie 60 zł od osoby. Zarząd zaproponował też bonifikatę w przypadku, gdy ktoś kompostuje odpady bio. Miała ona wynieść 1 zł od osoby. Podczas zebrania zaproponowano jednak także obniżkę o 2 zł i 3 zł. Przeszła ta ostatnia wersja. Włodarze Śmigla i Krzywinia optowali właśnie za kwotą 3 zł.

Warto też zaznaczyć, że Małgorzata Adamczak odniosła się do nadwyżki, którą związek wypracował w ostatnich latach. Pytała, czy nie ma możliwości wykorzystania jej i nie podnoszenia do końca roku opłat. Prezes Eugeniusz Karpiński odpowiedział jednak, że stawka 28 zł wraz z nadwyżką pozwoli na zbilansowanie budżetu związku. Uchwalono jednak niższą stawkę i wyższą bonifikatę, nie wiadomo więc, czy to się uda.

Wszystkie zmiany, czyli podwyżka za odbiór śmieci do 27 zł i 3 zł bonifikata oraz podwyższona opłata za brak segregacji wejdą w życie z dniem 1 czerwca.

Zobacz też: Nowe stawki za odbiór odpadów w Kościanie, gminie Kościan i Czempiniu

do Góry