Dożynki powiatowo-gminne w Kiełczewie [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 3 września, w Kiełczewie odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Organizatorami Święta Plonów byli: Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan oraz Sołectwo Stare Oborzyska.

Uroczystości rozpoczął przemarsz dożynkowego korowodu. Wzięły w nim udział delegacje dożynkowe z terenu powiatu prezentując piękne, kolorowe wieńce, przedstawiciele pszczelarzy, rolników i sadowników, samorządowcy Ziemi Kościańskiej, przedstawiciele służb oraz mieszkańcy powiatu kościańskiego. Główną część uroczystości rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez księdza kanonika Czesława Małychę oraz księdza kanonika Pawła Skrzypczaka.

W homilii ks. kanonik Czesław Małycha z parafii pod wezwaniem Pana Jezusa w Kościanie podkreślił, że msza dożynkowa jest wyrazem podziękowania dla rolników za pracę od świtu do nocy. To nabożeństwo i uroczystości bronią godności pracy na roli. Rolnicy, zaznaczył ksiądz, uczą innych nie tylko pracy, ale także dziękczynienia Bogu za wszystko co ich spotyka. Podkreślając silny związek rolnika z naturą ksiądz Małycha apelował do wszystkich o szacunek dla środowiska naturalnego. – Ziemię należy kochać i rozważnie korzystać z dóbr natury – mówił. Na zakończenie homilii zwracając się do wiernych zaapelował: miejcie czas dla Boga i szacunek dla chleba.

Po mszy nastąpiło otwarcie dożynek i obrzęd dożynkowy, w którym udział wzięli starostowie dożynkowi Maria Bidzińska i Adam Wysocki oraz członkowie zespołu ludowego Obrzanie. Nie zabrakło również tradycyjnego dzielenia się chlebem. Do rolników oraz zaproszonych gości zebranych tego dnia w Kiełczewie zwrócili się Starosta Kościański Bernard Turski oraz Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła. – Produkcja rolna jest jednym z filarów rozwoju gospodarczego Polski, także Ziemi Kościańskiej. Dlatego rolnik to zawód szczególny. Od pracy rolników oraz wszystkich związanych z uprawą roli zależy rozwój całego kraju. Wieś zawsze była i nadal jest miejscem wyjątkowym, gdzie tradycja pełni szczególną rolę – powiedział starosta Bernard Turski. Nawiązał też do aktualnej sytuacji pogodowej i hydrologicznej. – Rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyja rolnikom. Aura i tym razem nikogo nie rozpieszczała i kolejny raz pokazała jak bardzo zależni jesteśmy od sił natury. Tym większe spoczywa na nas zobowiązanie, aby owoce ciężkiej pracy w postaci tego chleba sprawiedliwie dzielić. Nie możemy pozwolić na to, by nawet najmniejsza jego kromka została zmarnowana – mówił.

W swoim wystąpieniu wójt gminy Kościan wspomniał o tym, że na terenie gminy około 6100 hektarów uprawianych jest przez kilka dużych gospodarstw rolnych, jak Top Farms Wielkopolska, Stadnina Koni Racot, Poznańska Hodowla Roślin w Kobylnikach, Danko w Choryni oraz Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Kiełczewie, Osieku, Kokorzynie, Nowym Dębcu, Pianowie i Kurowie, a na przeszło 10 tys. ha gospodaruje ponad 900 gospodarstw rodzinnych. Podziękował wszystkim za pracę w tym trudnym roku, podczas którego wiosenne przymrozki zniszczyły potężne ilości kwiatów w sadach, silne wiatry z opadami gradu zniszczyły wiele upraw rolnych, w końcu nienormatywne ilości opadów spowodowały liczne zalania wielu użytków rolnych. Szczególnie doświadczyły one tereny sołectw Sepienka i Łagiewnik. Podobne kataklizmy nawiedziły Gminę Sulęczyno na Kaszubach. Dzięki bardzo dobrej decyzji Radnych Gminy Kościan o udzieleniu wsparcia finansowego dla tej gminy mogliśmy się solidaryzować z jej mieszkańcami, którzy dożynek w tym roku nie obchodzili.

Na scenie zaprezentowali się także członkowie zespołów Obrzanie, Złote Kłosy, Turewianki i Kokorzynianki. Nieco greckiego, słonecznego klimatu w ten chłodny niedzielny wieczór przyniósł występ Nikosa Rusketosa z grupą „Orfeusz”, którzy śpiewali i tańczyli wspólnie z publicznością. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Były dmuchańce, wesołe miasteczko oraz gry i zabawy. Ostatnim elementem imprezy dożynkowej była zabawa taneczna. Do tańca przygrywał zespół PAGOST Bracia Walewscy. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. 

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kościanie

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”51″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry