Z pomocą bezdomnym

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Policja apeluje też, by nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych

Funkcjonariusze policji sprawdzają m.in. pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, ale również tereny zielone i wszystkie te miejsca, gdzie mogą osoby bezdomne przebywać. Monitorują też sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Reklama

Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Pamiętajmy, że czasami wystarczy tylko jeden telefon, który może zmienić wszystko. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego, lub swoją nieporadność życiową, nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo – podkreślają policjanci.

Bezdomni nie zważają na to, że wiele pustostanów przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu. Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych. Od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na ich rzec. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres jesienno-zimowy. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy. Często właśnie tylko dzięki empatii zwykłych przechodniów udaje się zapobiec tragedii.

Reklama

Oprócz telefonu na numer alarmowy 112, w każdym przypadku, który nie wymaga pilnej interwencji, można nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Telefon lub oznaczenie na KMZB zajmuje tylko chwilę – dodaje policja.

Z listy dostępnych oznaczeń na mapie należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i nanieść znacznik na konkretne miejsce. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy jednak wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc.

Osoby leżące na przystankach, czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wówczas wystarczy jeden telefon, a służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień.

Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Źródło, zdjęcie: Policja

Go to TOP