W rocznicę śmierci Floriana Marciniaka [ZDJĘCIA]

W rocznicę śmierci harcmistrza Floriana Marciniaka przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym naczelnika Szarych Szeregów.

W imieniu mieszkańców powiatu starosta Henryk Bartoszewski oraz zastępca burmistrza Kościana Przemysław Korbik, w rocznicę śmierci Floriana Marciniaka, złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem harcmistrza. Floriana Marciniaka, pierwszego naczelnika Szarych Szeregów zamordowano 76 lat temu w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.

Reklama

Florian Marciniak urodził się 4 maja 1915 w Gorzycach pod Czempiniem. W 1934 zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu. W latach 1934-1938 studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim, a później pracował w Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu.

W 1938 kierował Wydziałem Młodzieżowym Komendy Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy. Podczas obrony Warszawy, we wrześniu 1939, szef Komendy Pogotowia Harcerzy. W latach 1939-1943 sprawował funkcję naczelnika Szarych Szeregów, przyczyniając się do scalenia ruchu harcerskiego, który działał na terenie całego kraju. W marcu 1943 brał udział w przygotowaniach odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara “Rudego”, (“Akcja pod Arsenałem”). 6 maja 1943 roku Floriana Marciniaka aresztowano w Warszawie przez funkcjonariuszy Gestapo, ale przesłuchiwany nie wydał swoich współpracowników. W czasie transportu do Poznania Florian usiłował uciec wyskakując w okolicach Sochaczewa z pędzącego samochodu, ale bez powodzenia. Zmaltretowanego umieszczono w katowni poznańskiej, “Forcie VII” w celi nr 66.

Reklama

18 lutego 1944 Florian Marciniak został wywieziony do obozu w Żabikowie pod Poznaniem, a następnie do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Tam 20 albo 21 lutego 1944 roku go zamordowano, a w chwili śmierci miał 29 lat.

Źródło, zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kościanie

Go to TOP