W rocznicę napaści sowieckiej na Polskę [ZDJĘCIA]

W rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę władze samorządowe złożyły wieńce pod Krzyżem Katyńskim na starym cmentarzu w Kościanie.

Hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę i poległym w wojnie ze wschodnim okupantem, w rocznicę napaści wojsk sowieckich, oddali przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy Kościan i powiatu kościańskiego, kombatantów, harcerzy i Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

O wydarzeniach z września 1939 roku przypomniał burmistrz, Piotr Ruszkiewicz. – Armia czerwona uderzyła na Polskę na całej długości granicy. Polakom walczącym od 17 dni z Trzecią Rzeszą wbito nóż w plecy. Część państwa znalazła się pod okupacją sowiecką, podczas której doszło do ludobójstwa. W Katyniu, Starobielsku, Charkowie, Twerze. Tysiące polskich więźniów zamordowano w masowych egzekucjach i podczas ewakuacji. 17 września 1939 roku to początek sowieckiej dominacji nad Polską, trwającej kilkadziesiąt lat – mówił. Jak podkreślił, wspominamy te czasy w szczególnym okresie – wojny na Ukrainie. Pokazuje to, że dzisiejsza Rosja nie różni się od ZSRR sprzed ponad 80 lat.

Agresja sowiecka na Polskę nazywana jest “czwartym rozbiorem Polski”. Była ona realizacją podpisanego w sierpniu 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, zakładającego m.in. podział wpływów na terytoriach polskich pomiędzy Niemcy i ZSRR. Granicą stref miały być rzeki Narew, Wisła i San.

do Góry