Smog na forum kościańskiej rady miejskiej

Smog i zanieczyszczenia powietrza są aktualnie tematem bardzo nośnym w mediach. Nic więc dziwnego, że interesują się nim także kościaniacy. O tym, czym oddychamy rozmawiali kościańscy radni.

Stan jakości powietrza w Kościanie nie jest niestety najlepszy, a można się nawet pokusić o stwierdzenie, że oddychamy głównie pyłami zawieszonymi w powietrzu, co pokazuje czujnik zamontowany na budynku Urzędu Miejskiego w Kościanie. Normy tych pyłów są nieustannie przekroczone już od kilku miesięcy, a bardzo często nasze miasta znajduje się wśród tych najbardziej zanieczyszczonych. Wystarczy spojrzeć na dane z wtorkowych godzin porannych. Ilość pyłu PM10 nie powinna przekraczać 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), a o godz. 7.00 czujnik wskazywał poziom ponad 280 µg/m3. Podobne sprawa wygląda z pyłem PM2,5, którego wartość osiągnęła o tej godzinie 240 µg/m3, przy czym nie powinna ona przekraczać 40 µg/m3. Warto zaznaczyć, że pył PM10 szkodliwy jest dla naszych dróg oddechowych, a pył PM2,5 może przenikać nawet do krwi. Powodują one trudności z oddychaniem, kaszel, choroby układu oddechowego, stany alergiczne, zapalenie spojówek, a nawet mogą mieć wpływ na choroby serce i choroby nowotworowe.

Reklama

Z tego też powodu o działania jakie podejmują władze miasta, by przeciwdziałać smogowi, zapytał radny Teodor Kubacki. – W najbliższym czasie zapowiadane jest znaczne ochłodzenie, a sytuacja wyżowa spowoduje niewielkie ruchy powietrza. Czy są więc podejmowane jakieś bieżące działania, mające na celu poprawić jakość powietrza – pytał. – Wiele miast dopłaca do wymiany pieców. Dlaczego w Kościanie nie ma takiego programu – dopytywał z kolei radny Łukasz Naglik.

Na pytania radnych odpowiedział zastępca burmistrza, Maciej Kasprzak, który wskazał, że kościańska straż miejska przeprowadza kontrole palenisk, by zapobiec spalaniu w piecach nieodpowiednich paliw. – Palenie substancjami niedozwolonymi to jedna z głównych przyczyn zanieczyszczeń. Strażnicy zostali specjalnie przeszkoleni, by przeprowadzane przez nich kontrole były jak najbardziej skuteczne. W tym roku przeprowadzono ich już około 70, a warto zaznaczyć, że przez cały ubiegły rok było to około 90 kontroli – wyjaśnił. Jak dodał zastępca, nie są to jedyne działania podejmowane przez władze, ponieważ wiele inwestycji ma wpływ na stan jakości powietrza. – Przeprowadziliśmy termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, aktywnie włączyliśmy się w program dofinansowania ogniw fotowoltaicznych dla mieszkańców, ale przeprowadzamy też rewitalizację terenów zielonych w mieście – wymienił.

Reklama

Zastępca burmistrza zapewnił także, że bacznie obserwowane są działania podejmowane przez rząd, który również podjął walkę ze smogiem. – To coś na co czekamy – zaznaczył. Na razie premier Morawiecki zapowiedział rozpoczęcie prac nad programem dopłat do termomodernizacji domów przez osoby prywatne. W planach są także dopłaty do wymiany pieców centralnego ogrzewania na gazowe. Niestety programy rządowe ruszą najprawdopodobniej najszybciej w czerwcu, kiedy to wystartuje pilotażowy program termomodernizacji w województwie małopolskim.

Go to TOP