Skutki burz w powiecie kościańskim [ZDJĘCIA]

Jak już pisaliśmy, w nocy z 1 na 2 sierpnia nad naszym powiatem przeszły gwałtowne burze. O niektórych ich skutkach już pisaliśmy, jednak teraz straż podsumowuje usuwanie skutków nawałnicy.

Reklama

Znając wcześniejsze prognozy służby postanowiły wzmocnić obsadę Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie, co okazało się krokiem w dobrym kierunku. – Pierwsza burza we wtorkowy wieczór nie wyrządziła większych szkód jednak kolejna, która przeszła w nocy ok. godz. 2.00 po lawinowych zgłoszeniach postawiła na nogi strażaków – opowiada Andrzej Ziegler, zastępca komendanta KP PSP w Kościanie. Do służby wezwano strażaków z dyżurów domowych a nawet tych z wolnych służb.  

W ciągu kilku godzin odebrano 80 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach,  powalonych drzewach tarasujących drogi, zerwanych liniach energetycznych  i zalanych nieruchomościach. – Najwięcej z nich dotyczyło gm. Krzywiń gdzie zanotowano 37 interwencji. Trudna sytuacja była także w gminach Śmigiel i Kościan, gdzie zanotowano odpowiednio 16 i 17 zdarzeń związanych z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Zdecydowanie spokojnie było na terenie miasta i w gminie Czempiń, gdzie strażacy interweniowali  kilka razy – relacjonuje zastępca komendanta. Strażacy zanotowali także dwa niegroźne pożary, które powstały po zerwaniu linii energetycznych.

Reklama

Jak wyjaśnia Ziegler burza spowodowała uszkodzenia kilku budynków mieszkalnych. W Spławiu (gmina Śmigiel) z remontowanego  poddasza obiektu silny wiatr zerwał plandekę, a padający deszcz spowodował zalanie części mieszkalnej. Strażacy wynieśli dobytek  do pobliskiej strażnicy a także założyli plandeki chroniąc dom przed dalszą degradacją. Rodzina prawdopodobnie tymczasowo zamieszka w wiejskiej  świetlicy. Inne uszkodzenia budynków nie były już tak groźne i po niewielkich naprawach będą mogły służyć mieszkańcom.

– Oprócz zastępów Państwowej Straży Pożarnej ze skutkami burzy walczyli druhowie z 16 jednostek ochotniczych straży pożarnych – dodaje. Usuwanie skutków nawałnicy trwało do godzin wieczornych 2 sierpnia. Następnego dnia rano  wpłynęło kilka zgłoszeń, które także miały związek z tym zjawiskiem atmosferycznym.

Korzystając z okazji apelujemy o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa podczas burz. Na  stronach  internetowych jednostek  Państwowej Straży Pożarnej znajdują się poradniki, które warto przeczytać i stosować się do porad w nich  zawartych. Lepiej zrobić to w chwili spokoju, a nie gdy już nadciąga zagrożenie. Takie działanie daje nam szanse no to, by zapisy poradników wprowadzić w życie i uczynić je bezpieczniejszym.  

Zdj. “Kościan na sygnale”/Piotr Pewiński

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”10″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ template=”/home/livep/domains/ekoscian.eu/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/imagebrowser-exif.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

 

Go to TOP