Podpisano umowę na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego!

Podpisano umowę na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie. Inwestycja pochłonie około 11 milionów złotych.

Uroczyste podpisane umowy odbyło się w środę, 28 grudnia w Starostwie Powiatowym w Kościanie. Swoje podpisy na niej złożyli: starosta kościański Henryk Bartoszewski, wicestarosta Dorota Słowińska, a także prezes spółki Budomont Władysław Suchora. To ta firma wygrała przetarg na główną część zadania, czyli budowę budynku, która pochłonie niemal 8 milionów złotych. W sumie całość kosztować ma około 11 milionów, ale powiat otrzymał wsparcie na to zadanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości ponad 9 milionów złotych. Rozstrzygnięcia pozostałych przetargów znane będą wkrótce.

Reklama

Suma wszystkich ofert mieści się w granicach kwoty przewidzianej przez budżet powiatu na to przedsięwzięcie. Cieszymy się, że miejscowa firma wygrała. Zawsze jest to wsparcie lokalnego rynku pracy. Wykonywała ona wiele istotnych budynków w powiecie, między innymi budowała halę sportową. Nie jest to więc firma, która nie jest znana na naszym rynku. Myślę, że tak jak poprzednie budowy, tak i ta zakończy się w terminie – mówił przed podpisaniem umowy Henryk Bartoszewski.

Prace rozpocząć się mają w styczniu 2023 roku i zakończyć do końca maja 2024 roku. Później przyjdzie czas na wyposażenie pomieszczeń, by od września 2024 roku uczniowie mogli już korzystać z nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Wicestarosta Dorota Słowińska podkreślała, że Centrum będzie też bardzo dobrze wyposażone. Najnowocześniejszy sprzęt znajdzie się m.in. w pracowni spawalniczej, obrabiarek CNC, czy komputerowej, ale także pracownia do kształcenia przyszłych fryzjerów. Pozwoli to też na otwarcie nowych kierunków nauki w nowych, by spełnić oczekiwania zmieniającego się rynku pracy.

Reklama

Nowy budynek

Budynek Centrum Kształcenia Praktycznego będzie miał dwie kondygnacje, których łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 1100 metrów kwadratowych. Obiekt zostanie połączony ze szkołą na poziomie pierwszego piętra i wyposażony zostanie w windę. Na parterze budynku, poza zapleczem szatniowo-sanitarnym, pomieszczeniami technicznymi, kotłownią oraz korytarzami z holem, znajdą się przede wszystkim nowoczesne pracownie nauki zawodu. Będą to: pracownia cnc wraz z pracownią komputerową, pracownia budowlana, spawalnia oraz dwie pracownie obróbki ręcznej. Na piętrze budynku znajdą się pracownie: fryzjerska, mechatroniczna (hydrauliczna i pneumatyczna), elektryczna, rysunku technicznego oraz gazownicza. Poza pracowniami znajdą się tam również: sekretariat i gabinet kierownika, pokój nauczycielski, stołówka, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz zaplecze szatniowo-sanitarne.

Go to TOP