Otrzymał 22 punkty karne. Nowy taryfikator w praktyce

17 września zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące punktów karnych oraz nowy taryfikator punktów karnych. Choć minęło dopiero kilka dni od ich wprowadzenia, wielu kierowców przekonało się, że o wiele łatwiej przekroczyć ich limit. Rekordzista otrzymał 22 punkty karne.

18 września około godziny 13:10 w Czempiniu na ul. Stęszewskiej 23-letni mieszkaniec gminy Czempiń, kierując pojazdem marki fiat, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu doprowadzając do zderzenia z pojazdem marki mercedes, którym kierował 56-letni mieszkaniec gminy Kobylanka. Za to wykroczenie otrzymał mandat karny w wysokości 1500zł i 10 punktów karnych, zamiast 6 jak było dotychczas. Ponadto podczas jazdy korzystał z telefonu komórkowego. Za to otrzymał mandat 500 zł i 12 punktów karnych, a wcześniej nakładano ich 5. W sumie otrzymał więc 22 punkty karne, a przed 17 września otrzymałby ich jedynie 11.

20 września około godziny 14:45 w Kościanie na ul. Dworcowej 59-letni mieszkaniec gminy Krzywiń kierując autobusem najechał na pojazd stojący na parkingu. W samochodzie siedziała jedna osoba. Sprawcę ukarano mandatem w wysokości 100 zł oraz 8 punktami karnymi. Przed zmianami kierujący nie otrzymałby żadnego punktu.

Tego samego dnia, około godziny 15:05 w Starym Bojanowie, 22-letni mieszkaniec gminy Śmigiel kierując pojazdem marki volkswagen nie zachował ostrożności podczas manewru cofania i doprowadził do kolizji z autobusem. Tym kierował 44-letni mieszkaniec gminy Czempiń. 22-latka ukarano mandatem karnym w wysokości 1500 zł i 10 punktami. Wcześniej otrzymałby ich 6.

– Choć znacząco zaostrzono przepisy dotyczące wysokości grzywien , należy mieć na uwadze, że to, czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. Każdy kierujący sam decyduje o swoim zachowaniu za kierownicą. To na nim spoczywa ewentualna odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego – podkreśla policja.

do Góry