Odkryto osadę z wczesnego średniowiecza!

Niezwykłego znaleziska dokonano przy Wielkopolskich kurhanach w okolicy Łęk Małych koło Kamieńca. Archeolodzy niedaleko granicy z powiatem kościańskim odnaleźli ślady osady sprzed ponad 1,5 tysiąca lat.

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na tym terenie od początków września, z nakazu Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków odnaleziono nowe, nieznane dotąd stanowisko archeologiczne, którego chronologię możemy określić na okres wczesnych faz wczesnego średniowiecza. – Wiemy, że w okolicy kurhanów znajdowało się grodzisko stożkowate z tego okresu chronologicznego, ale jak dotąd nie natrafiono na jego ślad. Odnaleziona osada znajdowała się jednak najprawdopodobniej w jego pobliżu – wyjaśnia archeolog Andrzej Krzyszowski. Wcześniejsze jego badania pozwoliły odkryć pomiędzy kurhanami ślady dużej liczby pozostałości po ogniskach z przepalonymi kości zwierzęcymi, co pozwala domniemywać, że odbywały się w tym miejscu jakieś obrzędy. Miejsce to ze względu na swoje walory było więc dość często eksploatowane. – Mieszkała tutaj jeszcze ludność pogańska, więc można mówić o swego rodzaju świętym gaju, gdzie były odprawiane praktyki, które nie są nam bliżej znane, bo nie mamy tu żadnych przekazów historycznych – mówi Andrzej Krzyszowski.

Reklama

Warto zaznaczyć, że odkryta niedawno osada nie była związana z kurhanami, które są pozostałością kultury unietyckiej i powstały najprawdopodobniej około 1700-1500 roku przed naszą erą. Datowanie izotopem węgla C14 obiektów odkrytych pomiędzy kurhanami unietyckimi pozwoliło ustalić, że znaleziska te funkcjonowały od II do VI wieku naszej ery, czyli jakieś 2000 lat później. – Teraz mamy potwierdzenie, że niedaleko kurhanów zamieszkała również ludność słowiańska, ze znacznie wcześniejszego okresu niż wcześniej to odkrywano – zaznacza archeolog. Do tej pory uważano bowiem, że zanim na tym terenie pojawiła się ludność słowiańska, to Germanie opuścili okoliczne tereny udając się na grabież rozpadającego się Cesarstwa Rzymskiego, przez co tereny te były w ogóle niezamieszkane. Odkrycie osady z tak wczesnego okresu wczesnego średniowiecza może być więc przełomowe, bo udowadnia, że takiej pustki nie było. – Ciągłość była zachowana, a ludy mogły nawet wspólnie ze sobą egzystować – twierdzi.

Nie wiadomo dokładnie czy osada została opuszczona, czy napadnięta, ale ślady wskazują na to, że została spalona. Na razie odkryto w niej kilka ciekawych obiektów, a  prace dopiero się rozpoczęły. Głównie są to ślady po ziemiankach, w których mieszkali ludzie, ale jednym z ciekawszych odkryć są pozostałości po piecu, najprawdopodobniej służącym do celów gospodarczych, związanym najprawdopodobniej z przygotowywaniem żywności. Oprócz tego odnaleziono też kości zwierzęce, a także bardzo liczne fragmenty ceramiki po naczyniach glinianych.

Reklama

Zdjęcia: Piotr Pewiński

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”77″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Go to TOP