Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

27 grudnia, w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia w Kościanie uhonorowano też poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Nowe święto, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ustanowiono w hołdzie bohaterom, uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. Kościańskie obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościańskiej farze.

Reklama

Dalsza część obchodów odbyła się na starym cmentarzu parafialnym. Tam odbyło się odsłonięcie tablic z nazwiskami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. – Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na związek kościańskiej ziemi i ossowskiej ziemi. Dziś mamy dwie okoliczności, po raz pierwszy świętujemy w takiej oprawie, święto państwowe, i po raz pierwszy będziemy honorować tych, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej oddali życie, a pochodzili z ziemi kościańskiej – mówił. Jak zaznaczył, to właśnie wojska wielkopolskie, jako jedyne były dobrze przygotowane i uzbrojone do walki. Z kolei wyposażenie zawdzięczali między innymi dzięki kościańskim skautom. Pokazał w ten sposób, jakie znaczenie miało zwycięskie powstanie. – I choć nie znajdujemy odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wielkopolska nie znalazła się w granicach II RP, to Wielkopolanie swoim zrywam wyrąbali sami tę wolność, którą dziś przywołujemy, czcimy i honorujemy – podkreślił.

Po odsłonięciu tablic uhonorowano także członków Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej medalami Pro Patria za kultywowanie pamięci o bohaterach z tamtych czasów. Na koniec tej części zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem i nowymi tablicami. Później uczestniczy przeszli na cmentarz komunalny, gdzie z kolei odsłonięto tablicę z planem cmentarza, na którym zaznaczono groby powstańców.

Reklama
Go to TOP