Lampy stoją, oświetlenia brak. Ciemności na Przemysłowej!

Od lat na ulicy Przemysłowej w Kościanie panują ciemności. Ustawione przy drodze lampy nie świecą. Niestety sytuacja nie jest łatwa i na poprawę na razie szans nie ma.

Jednym z najczęściej poruszanych w rozmowach z czytelnikami tematów jest problem oświetlenia w mieście. Mieszkańcy często proszą o zajęcie się problemem ciemności panujących na poszczególnych ulicach. Przeważnie apele te dotyczą ulic Chłapowskiego i Przemysłowej. O ile w przypadku tej pierwszej problemu dużego nie ma, bo oświetlenie tam się pojawi w niedalekiej przyszłości, o tyle w przypadku ul. Przemysłowej mimo, że lampy tam stoją, to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

W sumie przy Przemysłowej stoi kilkanaście lamp, które od wielu już lat nie świecą. Wydawać by się mogło, że skoro infrastruktura jest, to problemu większego być nie powinno. Niestety jest dokładnie odwrotnie. Lampy ustawione zostały przez prywatną firmę, miasto niewiele w tej sprawie może więc zrobić. – Mamy z tym problem, bo jedyną opcją byłoby wybudowanie nowego oświetlenia, ale niestety jest kolejka oczekujących ulic. Musimy więc ustalić priorytety – wyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana. Poprawy sytuacji w najbliższym czasie nie należy więc oczekiwać.

Inaczej sytuacja przedstawia się na ulicy Chłapowskiego. Tam jest już gotowy projekt wybudowania oświetlenia i wstępny kosztorys. Zadanie to jednak czeka na realizację, czyli tak naprawdę na wolne środki w budżecie miasta. Tych ani w tym roku, ani w projekcie przyszłego nie zabezpieczono. Szansa jednak na oświetlenie jest.

Na budowę oświetlenia czeka jeszcze wiele ulic, zwłaszcza tych mniejszych. W najbliższym czasie pojawi się ono w ramach remontu ul. Towarowej, a zaplanowano też pieniądze na projekt oświetlenia pomiędzy ul. Pogodną i Nacławską, czyli na uliczkach na os. Andersa.

do Góry