Gorący styczeń 1945 roku. Książka Huberta Józefowskiego

“Gorący styczeń 1945 roku” – taki tytuł nosi książka kościaniaka, Huberta Józefowskiego, opowiadająca o walkach pomiędzy Wehrmachtem i Armią Czerwoną o Ziemię Kościańską.

Hubert Józefowski mieszka w Kościanie. Od 4 klasy szkoły podstawowej interesuje się historią, zwłaszcza tą związaną z II Wojną Światową. Zobaczył wtedy, że wojna to nie tylko wielkie bitwy i wybuchy, jak to pokazuje się często w filmach, ale też wiele głębszych spraw. Jego zainteresowania zaowocowały wydaniem książki “Gorący styczeń 1945 roku. Walki pomiędzy Wehrmachtem, a Armią Czerwoną o Ziemię Kościańską podczas Operacji Wiślańsko-Odrzańskiej”.

Mówimy przeważnie o takich bitwach jak o Stalingrad, czy lądowanie w Normandii, a często pod naszym nosem też działy się wydarzenia związane z II Wojną Światową. Stwierdziłem, że ciekawie byłoby zbadać, jak to tutaj, wokół nas się działo – wyjaśnia Hubert Józefowski. Zaczął już w liceum. – Zbierałem wtedy dokumenty, głównie radzieckie, ponieważ są one zdigitalizowane. W internecie można znaleźć większość dokumentów, które cały czas są aktualizowane i jest łatwy do nich dostęp. Nikt do tej pory nie korzystał z tych dokumentów tak dogłębnie – wyjaśnia.

By nie opierać się tylko na przekazie jednej ze stron sięgnął też do dokumentów niemieckich. Tutaj niestety proces digitalizacji przebiega znacznie gorzej, dlatego potrzebna była pomoc znajomego. Sporo informacji też nie zachowało się w ogóle, ponieważ niemieckie jednostki mniejsze niż korpus dokumentacji nie prowadziły. W zbieraniu informacji z dokumentów radzieckich znacznie pomogła mu znajomość języka rosyjskiego. Tego uczył się w szkole, ale w znacznej mierze także gra komputerowa, także związana z historią. To podczas gry, kontaktując się z rosyjskimi graczami, mógł “szlifować” język.

Książka jest dość krótka, ale bardzo treściwa. Jeśli ktoś interesuje się historią Ziemi Kościańskiej i II Wojny Światowej, to sięgając po nią na pewno się nie zawiedzie. Opisano tam przebieg walk ze stycznia 1945 roku, stosowane taktyki, rodzaje uzbrojenia wojsk. Pozycję nabyć można w cenie 15 zł poprzez kontakt mailowy z jej autorem: hubert.jozefowski1@wp.pl.

– Poszukuję też ludzi, którzy pamiętają tamte czasy, albo mają informacje na ten temat. Roku 1945 na obszarze powiatu kościańskiego. Może coś na ich polach, czy wokół domów się coś znajdowało. Może ich rodzice, czy dziadkowie coś pamiętają. Warto i ciekawie by było wysłuchać opowieści tych ludzi – dodaje. Kontaktować się można poprzez ten sam adres mailowy.

do Góry