Druga grupa ochotników była pomagać poszkodowanym [ZDJĘCIA]

Strażacy z ziemi kościańskiej nie pierwszy raz udowadniają, że w potrzebie zawsze można na nich liczyć. Kilkunastu druhów z jednostek ochotniczych z gminy Kościan oraz miasta Kościana wyjechało do gminy Sulęczyno na Kaszubach.

Gmina Sulęczono to jedna z tych, które najbardziej ucierpiały w sierpniowej nawałnicy. W wyniku sierpniowych nawałnic mieszkańcy ponieśli poważne straty poprzez uszkodzone budynki mieszkalne (71 szt.), budynki gospodarcze (77 szt.), lasy ok.3.000 ha, domki letniskowe (42 szt.), ogrodzenia (50 szt.) i maszyny rolnicze w 17 gospodarstwach. Połamanych zostało tysiące drzew, a także wiele słupów energetycznych zarówno wysokiego, średniego jak i niskiego napięcia.

– Chcieliśmy pojechać pomóc w myśl naszego hasła “Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – przyznają zgodnie druhowie biorący udział w akcji. Część ratowników, aby pomóc innym musiała wziąć wolne w pracy, a także usprawiedliwić się z nieobecności w szkole.

Kościańscy strażacy pracowali na miejscu charytatywnie przez trzy dni. Zajmowali się przede wszystkim pracami zleconymi im przez Urząd Gminy w Sulęczynie. Strażacy z gminy Kościan spotkali się z miejscowymi strażakami w siedzibie jednostki OSP Sulęczyno. Sulęczyńscy strażacy w bardzo ciepły i rodzinny sposób przyjęli „braci po fachu”. – Szczególne słowa podziękowania kierujemy również w stronę rodzin, u których strażacy mieli zakwaterowanie – mówią druhowie.

Koordynatorem wyjazdu był dh Grzegorz Borowiak z OSP Racot przy wsparciu dh Magdaleny Naskręt z OSP Turew. Gotowość w działaniu wykazywali druhowie z OSP Kokorzyn – Tomasz Wasielewski, Kamil Wasielewski, Przemysław Czeszak; z OSP Bonikowo – Janusz Borowiak, Arkadiusz Kubacki, Andrzej Gościniak; z OSP Spytkówki – Szymon Bartoszewski, Eugeniusz Ruskowiak, Krzysztof Ruskowiak; z OSP Choryń – Dawid Biegański oraz Robert Gapik jak i z OSP Wyskoć Arkadiusz Bugajewski. W akcji wsparcia udzielili również druhowie z OSP Kościan – Mikołaj Kaźmierczak, Bartosz Sekuła, Paweł Piotrowski oraz Marcin Kasztelan.

Strażacy składają też serdeczne podziękowania za wsparcie akcji Stacji Paliw Pana Krzysztofa Antczaka za przekazanie oleju napędowego na transport druhów na miejsce działań.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”75″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry