Władze miasta nie rezygnują z walki o nazwę nowego osiedla w Kościanie. Rada ponownie nadała mu nazwę, nazywając drogi wewnętrzne…. osiedlem.

O problemach z nazwaniem nowego osiedla w Kościanie pisaliśmy w artykule “Kolejne problemy z nazwą osiedla Andersa”. Generał Władysław Anders został patronem osiedla pod koniec 2016 roku. Taki patron spodobał się mieszkańcom naszego miasta, tym bardziej, że po przeciwnej stronie ulicy znajduje się już osiedle Generała Władysława Sikorskiego. Niestety wojewoda twierdząc, że radni nie mają uprawnień w nadawaniu nazw osiedlom uchylił uchwałę rady. Władze miasta skierowały więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że miasto takie kompetencje posiada. Wojewoda jednak odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten z kolei poparł wojewodę.

– Na razie nie otrzymaliśmy uzasadnienia z NSA. Bardzo zależy nam, by ta właśnie nazwa pozostała, dlatego też, w uzgodnieniu z wojewodą, postanowiliśmy nadać nazwę nie osiedlu, ale drogom wewnętrznym, które tam się znajdują – wyjaśnia zastępca burmistrza, Maciej Kasprzak. Rada podjęła więc uchwałę, by nazwać te drogi osiedlem, a ich pełna nazwa będzie brzmieć Osiedle Generała Władysława Andersa. Patron pozostanie więc niezmieniony, a nadany zgodnie z przepisami ustawy.

do Góry