Cyfrowy mammograf w kościańskim szpitalu!

SP ZOZ w Kościanie zyska nowy, cyfrowy mammograf. Na zakup urządzenia szpital pozyskał 600 tysięcy złotych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

Cyfrowy mammograf rozpocznie pracę w grudniu tego roku. Trwa jego montowanie. – To bardzo nowoczesne urządzenie cyfrowe, które pozwoli na pogłębioną diagnostykę piersi. Mammograf wyposażono w możliwość obrazowania piersi za pomocą tomosyntezy. Podczas skanowania piersi mammograf wykonuje serię zdjęć pod różnymi kątami, które pozwalają na stworzenie serii cienkich jednomilimetrowych obrazów. Mogą być przeglądane jako trójwymiarowe zrekonstruowane obrazy piersi. Pozwoli to na precyzyjne i celowane badania – zaznacza Alina Nowak, kierownik Zespołu Techników Elektroradiologii Centrum Diagnostyki Obrazowej w SP ZOZ w Kościanie. Tomosynteza jest to technologia, która od kilku lat jest dostępna na rynku. Teraz trafi do Kościana.

Nowy mammograf to trzecie takie urządzenie w kościańskim szpitalu, ale pierwsze cyfrowe. W szpitalu do tej pory wykonano około 40 tys. mammografii. Ten, który służy pacjentom obecnie ma już 10 lat. Zgodnie z warunkami konkursu Ministerstwa Zdrowia, będzie on musiał być wyłączony z eksploatacji. – Zaangażowanie pracowników naszej pracowni pozwoliło stworzyć doskonałą bazę pań w wieku od 50 do 69 roku życia, które średnio co 25 miesięcy zapraszamy na badania mammograficzne. To powoduje, że każdego roku wykonujemy około 2400 takich badań, a to z kolei wpływa na zwiększenie wykrywalności nowotworów piersi. Nowy mammograf jeszcze bardziej poprawi jakość diagnostyki – przyznaje Alina Nowak. Ponadto dzięki zmianie nie potrzeba ciemni i chemikaliów. To ograniczy koszty dla szpitala, ale też pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia wynosi 600 tysięcy złotych, a 150 tysięcy dołożył do zakupu kościański szpital.

Źródło, zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kościanie

do Góry