Plan walki z epidemią. Otwarte galerie, nowe etapy obostrzeń!

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy, kompleksowy plan walki z epidemią koronawirusa. Od przyszłego tygodnia otwarte galerie handlowe.

Tak naprawdę nowy plan walki z epidemią nie wnosi wiele nowości. Najważniejsze informacje to te dotyczące nauki. Otóż do świąt Bożego Narodzenia nauka odbywać się będzie w sposób zdalny. Później uczniowie mają przerwę świąteczno-noworoczną, a od 3 stycznia ferie zimowe. Do szkoły wrócą dopiero 18 stycznia. Oprócz tego, jak poinformował premier, działania w walce z epidemią podzielono na trzy etapy które nazwano “100 dni solidarności”.

Etap odpowiedzialności

Etap ten potrwa do 27 grudnia. Występują tutaj obostrzenia niemal dokładnie takie, jakie obowiązują teraz. Wyjątkiem są galerie handlowe, które będą otwarte z zachowaniem ścisłych reguł sanitarnych. – Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane – poinformował premier Morawiecki.

Etap stabilizacji

Jeśli liczba zachorowań w Polsce osiągnie średnią z 7 dni na poziomie 19 tys. zarażeń dziennie, to zaplanowano ponowne wprowadzenie stref. W różnych powiatach zależnie od liczby zarażeń obowiązywać będą różne restrykcje.

Etap kwarantanny narodowej

Ten etap wprowadzony zostanie w ostateczności. Tylko w przypadku wzrostu liczby nowych przypadków koronawirusa.

do Góry