Mistrzostwa powiatu w kopa

W niedzielę, 24 marca, w Starym Luboszu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kościańskiego w kopa sportowego.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Kościańskie Stowarzyszenie Kopa Sportowego pod patronatem honorowym starosty kościańskiego Henryka Bartoszewskiego i przewodniczącej Rady Powiatu Kościańskiego Iwony Bereszyńskiej. W tegorocznych mistrzostwach wystartowało 120 zawodników, w tym 7 pań, tworzących 30 drużyn. Rozegrano 5 rund po 32 rozdania według regulaminu Wielkopolskiej Ligi Kopa Sportowego, a prowadzona była klasyfikacja w czterech kategoriach: open, kobiet, par i drużynowej.

Mistrzem Powiatu Kościańskiego 2024 został Wiesław Lisiak reprezentujący zespół Przyjaciele Kobylin, który zgromadził 18 punktów dużych i 108 punktów małych. Drugie miejsce zajął  Tadeusz Krysztof – KAWGAZ Kawczyn, gromadząc 18 punktów dużych i 82 punkty małe. Na trzecim miejscu z wynikiem 17,5/132 rywalizację ukończył Jerzy Piechowiak – G.BEDNAREK Kościan. Kolejne miejsca w czołowej dziesiątce zajęli: 4. Roman Kąkolewski – CELINA Stary Lubosz, 5. Mariusz Staroń – KSKS I Kościan, 6. Henryk Mocek – ZEGARMISTRZE Pianowo, 7. Piotr Bucher – EMERYCI 2 Czempiń, 8. Zbigniew Małyszka – POWIAT Śrem  9. Tadeusz Śmichurski – EMERYCI 2 Czempiń, 10. Tadeusz Fabiś – KSKS I Kościan.

W kategorii kobiet zwyciężyła Jadwiga Hampel – HAMPELE Nielęgowo.  W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół PRZYJACIELE Kobylin, który tworzyli: Wiesław Lisiak, Edmund Polny, Andrzej Robakowski i Józef Turbański. Drugie miejsce zajęła drużyna POWIAT Śrem w składzie: Marcin Szydłowski, Ryszard Borowczyk, Zbigniew Małyszka, Marcin Jędrzejczak. Na trzecim miejscu mistrzostwa zakończył zespół KAW-GAZ Kawczyn w składzie: Tadeusz Książyk, Kazimierz Książyk, Elżbieta Baraniak i Tadeusz Krysztof. Klasyfikację par wygrał duet KSKS I Kościan: Dawid Boroń i Mariusz Staroń, wyprzedzając parę Piotr Bucher i Tadeusz Śmichurski – EMERYCI 2 Czempiń. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła para Wiesław Lisiak i Edmund Polny – PRZYJACIELE Kobylin.

Pierwszą trójkę w klasyfikacji open oraz najlepszą z pań uhonorowano okazałymi pucharami, a zawodników z trzech czołowych drużyn i par udekorowano odpowiednio złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Łącznie nagrody otrzymało 25 najlepszych zawodników w klasyfikacji indywidualnej, najlepsza kobieta  oraz trzy pierwsze drużyny i pary. Puchar, medale i nagrody wręczał radny Rady Powiatu Kościańskiego Grzegorz Ratajczak i w towarzystwie członków zarządu KSKS.

Sędzią głównym mistrzostw był Mirosław Ciszewski. Sprawną obsługę techniczną zapewnili członkowie zarządu KSKS: Tadeusz Fabiś, Dawid Boroń, Mariusz Staroń i Mirosław Ciszewski. O stronę kulinarną imprezy zadbał  gospodarz mistrzostw, sołtys Starego Lubosza Jakub Bartkowiak. Mistrzostwa zorganizowano przy wsparciu finansowym powiatu kościańskiego w ramach konkursu ofert na wykonanie w 2024 roku w formie wspierania zadań publicznych będących realizacją zadań samorządu powiatowego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

Źródło, zdjęcia: Grzegorz Ratajczak