Eksperyment wodociągów! Czego nie wrzucać do toalet?

Często nie mamy świadomości że wrzucając do kanalizacji drobne produkty higieniczne, możemy zablokować nie tylko swoją toaletę ale i przyczynić się do poważnych awarii całej sieci. Eksperyment wodociągów pokazuje, jak zachowują się te przedmioty w ściekach.

Pracownicy Laboratorium Wodociągów Kościańskich przeprowadzili doświadczenie, którego celem było sprawdzenie rozpuszczalności środków higienicznych w próbkach ścieków komunalnych pobranych z oczyszczalni w Kościanie. Do 6 butelek laboratoryjnych wlano dokładnie 600 ml ścieków komunalnych. Dodano do każdej z butelek po 30 cm środków higienicznych. Były to papier toaletowy szary, papier toaletowy biały, chusteczka higieniczna, ręcznik kuchenny, chusteczka nawilżana i chusteczka antybakteryjna. Tak przygotowane próbki umieszczono w homogenizatorze, by rozdrobnić cząstki zawarte w ściekach wraz ze środkami higienicznymi.

Reklama

Już po zhomogenizowaniu próbek można było wyciągnąć pierwsze wnioski. Chusteczka nawilżana owinęła się bowiem wokół urządzenia, nie rozwarstwiła się też chusteczka antybakteryjna. Tak przygotowane próbki postały kilka dni. Po tym czasie na dnie butelek, w których znajdował się biały i szary papier toaletowy szary i biały pojawiła się szara i biała zawiesina w ilości 100 ml i ciecz w postaci ścieku. Chusteczka higieniczna osiadła na dnie butelki w postaci zawiesiny w ilości 300 ml i cieczy. Na dnie butelki z ręcznikiem pojawiła się zawiesina w ilości 350 ml i ciecz. Chusteczki higieniczne i ręczniki kuchenne są zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem nacisku ścieków.

Próbki bo zhomogenizowaniu

Eksperyment wodociągów – wyniki!

Najciekawsze jednak były próbki z chusteczkami nawilżanymi i antybakteryjnymi. W górnej części butelek pojawiły się rozdrobnione chusteczki i znikoma ilość zawiesin na dnie. Ponadto na ostrzach homogenizatora w momencie rozdrabniania pojawiły się poowijane części tych środków. – Chusteczki nawilżane wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie rozpuszczają się w ściekach, zatykają rury blokując przepływ ścieków. Pojawiające się w ściekach komunalnych produkty higieniczne tworzą często nierozpuszczalne osady – wyjaśnia Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich.

Reklama
Owinięte chusteczki wokół homogenizatora

Wniosek jest prosty. Jak pokazuje eksperyment wodociągów, by nie przyczyniać się do awarii sieci kanalizacyjnej, do swoich toalet powinniśmy wrzucać jedynie papier toaletowy. Wytwarza on najmniejszą ilość osadu i jest bezpieczny dla urządzeń. Wrzucając do kanalizacji chusteczki nawilżane i antybakteryjne powodujemy zagrożenie, że owiną się one na urządzeniach i spowodują zator i awarię. Niestety w takich przypadkach owinięte elementy należy oczyścić ręcznie. Zastanówmy się więc, co wrzucamy do naszych toalet!

Próbki po 3 dniach

Źródło, zdjęcia: Wodociągi Kościańskie sp. z o.o.

Go to TOP