Bezpieczny przejazd. Akcja prewencyjna policji

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kościanie prowadzili akcję “Bezpieczny przejazd”, dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Niewielu kierowców wie, że gdy ,,utknie” na przejeździe kolejowym, należy wyłamać barierkę, a koszty naprawy zostaną pokryte z ubezpieczenie OC. Życie i zdrowie mamy tylko jedno!

Pociąg to masa kilkuset, czy kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie, od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania, potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Dlatego policjanci kościańskiej drogówki prowadzili kontrole oraz rozmowy z kierowcami, mające na celu podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

Reklama

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści.

Od początku roku zmienił się taryfikator dot. wykroczeń na przejazdach kolejowo-drogowych:

Reklama
WykroczenieWysokość mandatu
Wejście na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych2000 zł
Naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone2000 zł
Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy2000 zł
Zatrzymane pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym300 zł

Źródło, zdjęcie: KPP w Kościanie

Go to TOP