Wizyta w IPN i nauka o Żołnierzach Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  uczniowie Zespołu Szkól Gminy Kościan w Starych Oborzyskach wyjechali do Poznania do Instytutu Pamięci Narodowej, by dowiedzieć się więcej o historii walki z komunizmem i o Żołnierzach Wyklętych.

Wyjazd odbył się w dwóch turach. 1 marca pojechały dwie klasy szkoły podstawowej, a 5 marca klasy gimnazjalne. Celem wyjazdu było bliższe poznanie historii powstania antykomunistycznego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Najpierw obejrzeli archiwum, które liczy około 5 kilometrów teczek, pracownię skanowania dokumentów oraz czytelnię. Następnie miała miejsce projekcja wzruszającego filmu dokumentalnego przedstawiającego relację pana Wachmana, który jako 17- latek był harcerzem i za swoją działalność wraz z kolegami otrzymał wyrok. Został osadzony jako więzień polityczny w Zakładzie Karnym w Rawiczu.

Reklama

Ostatnia część pobytu w IPN to lekcja połączona z prezentacją i ćwiczeniami dotyczącą  Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie poznali między innymi sytuację młodych ludzi w Polsce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w., czyli tak zwanych “latach stalinowskich” i ich sposoby walki w powstaniu antykomunistycznym. Pobyt w IPN dostarczył młodzieży  ogromnej porcji wiedzy dotyczącej historii Polski z okresu pierwszych lat po II wojnie światowej.

Instytut Pamięci Narodowej honoruje ofiarność Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych nie tylko poprzez organizowanie i uczestniczenie w uroczystościach państwowych, pracownicy Instytutu powołani są do wypełnienia luki edukacyjnej i naukowej, spowodowanej komunistyczną cenzurą, propagandą i późniejszymi zaniedbaniami. Owocem ich pracy ma być społeczeństwo poinformowane i rozumiejące los Polski pomiędzy dwoma totalitaryzmami w XX wieku.  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” – kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

Reklama

 

Go to TOP