Wierni Niepodległej – publikacja upamiętniająca uczestników Wojny Polsko-Bolszewickiej

W środę, podczas specjalnej konferencji prasowej, swoją premierę miała książka “Wierni Niepodległej” poświęcona kościańskim wątkom Bitwy Warszawskiej. Publikacja ma uczcić pamięć 200 mieszkańców ziemi kościańskiej, którzy zginęli podczas walk, lub zmarli w wyniku odniesionych obrażeń.

Publikacja “Wierni Niepodległej” jest zwieńczeniem prac nad upamiętnieniem osób z Ziemi Kościańskiej, które brały udział w wydarzeniach sprzed ponad stu lat. Chodzi oczywiście o Wojnę Polsko-Bolszewicką. – Wojna ta nie doczekała się odpowiedniego upamiętnienia, konkretnych elementów pamięciowych. To właśnie Jerzy Zielonka i Michał Jurga, członkowie zespołu badaczy, podjęli się wysiłku, by dokonać weryfikacji spośród tysięcy nazwisk uczestników Wojny Polsko-Bolszewickiej tych, którzy pochodzili z Ziemi Kościańskiej. Z Ziemi Kościańskiej w jej kształcie sprzed 1936 roku. To była trudna praca. Została ona udokumentowana w tej książce, w której przypominamy 200 uczestników, ofiar, którzy zginęli i zmarli na skutek ran odniesionych w walkach – mówił podczas konferencji starosta kościański, Henryk Bartoszewski. Jak podkreślił książka trafi przed wszystkim do rodzin opisanych w jej osób.

Reklama

Nazwiska te pokazują, jak ogromny wkład miały jednostki z Wielkopolski, które brały udział w walkach. Wojna opierała się bowiem na osobach młodych, studentach, ludziach niewyszkolonych. Starosta przypomniał, że jednostki z naszego regionu były świetnie wyszkolone i wyposażone, co miało ogromny wpływ na decydujące starcie, Bitwę Warszawską.

Dobrze, że dziś możemy o tym mówić bez zakłamania. Książka odzwierciedla fakty, które pomijano, zapomniano, czy których wstydliwie unikano. To spłata długu wobec uczestników tej wojny – podsumował Bartoszewski.

Reklama

Dwa lata upamiętniania

Obecny na konferencji były burmistrz Kościana i członek grupy badawczej, Michał Jurga, przypomniał fazy i etapy upamiętnienia tamtych czasów. Zaczęło się od wyjazdu na uroczystość do Ossowa, gdzie decydująca bitwa się odbyła. Drugim elementem była konferencja naukowa, podczas której odbyły się prelekcje na temat tamtych wydarzeń. Wystąpienia te można znaleźć w publikacji. Z Ossowa przywieziono ziemię, którą złożono pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie. Odsłonięto też tablice zawierające nazwiska uczestników Bitwy Warszawskiej. Warto podkreślić, że to pierwsza w Polsce tablica upamiętniająca wydarzenia z 1920 roku, która zawiera nazwiska uczestników.

Na konferencji zjawił się też Jerzy Zielonka. Opowiedział o historii kościańskich badań nad wydarzeniami, o których do niedawna jeszcze nie mówiono, czy nawet nie wolno było wspominać. Dodał też, że do niedawna rodziny poległych nie miały miejsca, w którym mogły zapalić znicz, czy zapalić znicz na grobach. Tablice na starym cmentarzu parafialnym są właśnie takim miejscem.

Uczestnicy konferencji podziękowali też Aleksandrze Szukalskiej, córce jednego z bohaterów, która motywowała i namawiała członków grupy do intensywnej pracy.

Go to TOP