Nowy burmistrz złożył ślubowanie. Wybrano przewodniczących rady!

We wtorek, 7 maja, odbyła się pierwsza sesja nowej kadencji Rady Miejskiej Kościana. Podczas niej nowy burmistrz złożył ślubowanie. Wybrano też przewodniczącego rady i dwoje wiceprzewodniczących.

Pierwszą sesje prowadził początkowo najstarszy radny, były burmistrz, Piotr Ruszkiewicz. Na sesji oprócz radnych, przewodniczących zarządów osiedli, kierowników miejskich instytucji pojawili się też dość liczni goście, między innymi przedstawiciele władz samorządów powiatu kościańskiego, senator Wojciech Ziemniak i zwolennicy nowego burmistrza, członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej Kościana. Na początku odśpiewano hymn. Następnie przystąpiono do ślubowania radnych, bo bez tego nie mogliby pełnić swojej funkcji. Rotę ślubowania odczytał najmłodszy radny, Patryk Piasecki, po czym każdy z radnych wypowiadał słowo “ślubuję”. Radni mogli też dodać słowa “tak mi dopomóż Bóg”, uczyniła to mniej niż połowa z nich. Potem kilka słów do radnych skierował prowadzący obrady Piotr Ruszkiewicz. Wyraził nadzieję, że Rada wspólnie będzie działać dla dobra Kościana.

Reklama

Pierwszą decyzją podjętą przez nową Radę był wybór jej przewodniczącego. Radny Patryk Piasecki zaproponował na to stanowisko radną Tamarę Turek, byłą, wieloletnią pracownicę Biura Rady Miejskiej Kościana. – Pani Tamara Turek zdecydowaną większość swojej aktywności zawodowej poświęciła pracy na rzecz miasta. Pracę rozpoczęła 1 marca 1990 roku. Podczas tej wieloletniej przygody miała możliwość współpracować z 5 burmistrzami, 6 przewodniczącymi, 112 radnymi. Pełniła obowiązki od referenta, po kierownica referatu. Przekłada się to na ogromne doświadczenie. Współorganizowała 360 sesji, opracowała prawie 4000 uchwał. Jest osobą niezwykle empatyczną, u której wsparcie odnajdowali pracownicy urzędu, a szczególnie radni – wyjaśniał Piasecki. W głosowaniu tajnym uzyskała 18 głosów poparcia, 1 osoba było przeciw, a 2 radnych wstrzymało się od głosu. Od tej chwili to nowa przewodnicząca prowadziła już obrady. Krótko podziękowała za zaufanie.

Wybrano też dwoje wiceprzewodniczących – Łukasza Naglika zaproponowanego przez radnego Marka Wyrzykiewicza i Sławomirę Pawlak zaproponowaną przez Joannę Albińską. Radnego Naglika poparło aż 20 radnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Radna Pawlak otrzymała 18 głosów za przy 3 głosach wstrzymujących. Radny Naglik wyjaśnił też powody, dla których zgodził się na przyjęcie propozycji objęcia stanowiska wiceprzewodniczącego.

Reklama

Po wyborach przyszedł czas na ostatni punkt tej sesji, czyli złożenie ślubowania przez nowego burmistrza Kościana, Sławomira Kaczmarka. Na początku podziękował, wyraźnie wzruszony, łamiącym głosem, swojej rodzinie. – W wyborach mieszkańcy obdarzyli nas wielkim kredytem zaufania. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, ale i zobowiązanie. Czujemy wielką odpowiedzialność za losy Kościana. Chciałbym zaapelować, abyśmy pomimo różnic, znaleźli nić porozumienia. Starali się znaleźć to, co nas łączy, a odrzucać wszystko to, co nas dzieli. Abyśmy wspólnie wprowadzali projekty i rozwiązania, które uczynią nasze miasto przyjaznym i otwartym. Abyśmy nadali nowy rozdział i wspólnie pracowali dla dobra Kościana i jego mieszkańców. Stwórzmy wspólną modę na Kościan. Chcę, by Kościan stał się miastem rozmowy, dialogu, szacunku, w którym nie będzie miejsca na personalne ataki i wzajemne obrażanie. Niech Kościan będzie miastem pozbawionym hejtu – mówił Kaczmarek. Poinformował też, że pierwszą jego decyzją będzie odwołanie ze stanowiska zastępcy burmistrza, Przemysława Korbika. Podziękował mu za pięcioletnią pracę na tym stanowisku.

Potem przyszedł czas na kilka kwestii organizacyjnych i wspólne zdjęcie nowej Rady.

Go to TOP