Kościańscy radni ćwiczyli ratowanie życia [ZDJĘCIA]

W czwartek przedstawiciele władz Kościana ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzono w kościańskim szpitalu, na niedawno zakupionym i współfinansowanym fantomie.

Na początku kierownik pogotowia Gracjan Piotrowski przypomniał najważniejsze działania, które należy podjąć przed udzieleniem komuś pomocy. Przede wszystkim zadbać trzeba o własne bezpieczeństwo, sprawdzić stan poszkodowanego, zorganizować sobie pomoc i zadzwonić pod numer alarmowy, a także w jaki sposób prawidłowo wykonać resuscytację, czy reanimację. – Jeszcze 10 lat temu, nieczęsto zdarzało się, że ktoś uciskał klatkę piersiową przed przybyciem pogotowia. Dziś sytuacja jest zupełnie inna i w prawie każdym przypadku, przed przybyciem karetki poszkodowanemu udzielana jest pomoc – wyjaśnia. Jak zaznacza jest to o tyle ważne, że przy prawidłowym ucisku jesteśmy w stanie wygenerować wyrzut krwi z serca, która dotrze do najważniejszych organów.

Potem przyszła kolej na ćwiczenia praktyczne. Radni przekonali się, że reanimacja to dość wyczerpujące zajęcie, bo trzeba w uciskanie klatki włożyć sporo siły, ale po zapamiętaniu podstawowych informacji nie jest wcale trudne i nie należy się bać, tym bardziej, że jak pokazują statystyki pomoc znacznie zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie. Ćwiczenia są więć bardzo ważne, by wyrobić w sobie swojego rodzaju automatyzm, dzięki czemu przełamać możemy też stres w krytycznych sytuacjach. W ćwiczeniach brał również udział burmistrz Kościana. – Do tej pory na szczęście nie miałem okazji udzielać takiej pomocy, ale dlatego współfinansowaliśmy zakup fantomu o takiej konstrukcji, która daje możliwość solidnego przećwiczenia, bo wielu wydaje się, że to bardzo proste, ale jednak wysiłek trzeba zaangażować duży – wyjaśnia Michał Jurga. Profesjonalny fantom kosztował 25 tys. zł i dołożyły się do niego samorządy miasta i powiatu.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”133″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry