Reklama

Dzień Bibliotekarza w MBP w Kościanie [ZDJĘCIA]

W Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza. Nie zabrakło podsumowań, dyskusji i pysznego tortu.

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie odbyło się spotkanie, na które zaproszono pracowników bibliotek z powiatu kościańskiego, a także emerytowanych bibliotekarzy, zjawił się też burmistrz Kościana Sławomir Kaczmarek i wicestarosta kościańskie Albert Pelec. Wśród uczestników znaleźli się oprócz tego Anna Ryl i Zbigniew Warczok, autorzy wystawy fotografii bibliotekarzy, którą pod nazwą "Ludzie biblioteki" podziwiać można w bibliotece przy ul. Wrocławskiej.

Zebranych powitał dyrektor MBP w Kościanie, Paweł Sałacki. - Spotykamy się w takim gronie w dniu branżowego święta po kilkuletniej przerwie. Jestem przekonany, że to początek nowego etapu naszej współpracy. Zamierzamy częściej inicjować spotkania, podczas których będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami, ponarzekać i pochwalić się tym, co nam się udało - zapewnił. Przypomniał, że w tym roku MBP świętuje trzy jubileusze: 80-lecie powstania pierwszej biblioteki publicznej w Kościanie, 50-lecie zmian organizacyjnych, w wyniku których do dziś placówka nosi nazwę "Miejska Biblioteka Publiczna", a także 20-lecie nadania bibliotece patrona, Adama Tomaszewskiego. Do tego dochodzi jubileusz 40-lecia ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy.

Reklama

Następnie opowiedział nieco o wystawie zdjęć Anny Ryl i Zbigniewa Warczoka, którzy sportretowali pracowników MBP w Kościanie z ich ulubionymi książkami. - Każde zdjęcie to opowieść, o człowieku, o jego pasji, o książce, która zostawiła ślad. Zapraszamy do spotkania z tymi, którzy na co dzień pomagają nam spotkać się z literaturą. Wystawa inauguruje działalność galerii biblioteki, nowej przestrzeni spotkań z kulturą w Kościanie. To miejsce stworzone z myślą o prezentowaniu twórczości lokalnych artystów, budowaniu dialogu i inspirowaniu do odkrywania piękna w codzienności - podkreślił Sałacki.

Następnie głos zabrała Barbara Leśniak, która opowiedziała o działalności biblioteki w Kościanie, ale też bibliotek w powiecie kościańskim, przedstawiła dane na temat czytelnictwa, wypożyczeń, pokazała różne statystyki. Dane te pokazują jednoznacznie, że z czytelnictwem w Kościanie i powiecie kościańskim nie jest wcale źle. Mimo, że czytelników było w 2024 roku nieznacznie mniej, to czytają coraz więcej. Niestety, zarobki bibliotekarzy są wciąż niskie. W powiecie kościańskim mediana tych zarobków to nieco ponad 5300 zł i jest to jeden z gorszych wyników w Wielkopolsce.

Reklama

Potem kilka słów do zebranych powiedzieli burmistrz Kaczmarek i wicestarosta Pelec, a następnie wręczyli paniom bibliotekarkom kwiaty. Po zakończeniu tej części spotkania przyszedł czas na podziwianie wystawy, a także rozmowy przy okolicznościowym torcie, ciastach i kawie.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo eKoscian.eu




Reklama