Święto Wojska Polskiego w Turwi [ZDJĘCIA]

Uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego w Turwi. Podczas obchodów odsłonięto tablicę poświęconą generałowi Kazimierzowi Grudzielskiemu, a dr Emilian Prałat otrzymał odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Święto Wojska Polskiego już od kilku lat obchodzone jest w Turwi bardzo uroczyście. To dzięki dr. Emilianowi Prałatowi i fundacji Bonum Adipisci “Dążyć do dobra”. Pierwsza część obchodów święta odbyła się tradycyjnie pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turwi. Po odśpiewaniu hymnu zebranych powitał dr Emilian Prałat, który przypomniał licznie zebranym, że z Turwi pochodziło aż dwóch generałów – Chłapowski i Grudzielski. To właśnie temu drugiemu poświęcono tablicę, którą odsłonięto podczas uroczystości.

Reklama

– To wyjątkowa okoliczność, że niewielka miejscowość może się poszczycić dwoma generałami. To chluba i powód do dumy dla Turwi, gminy Kościan i całego powiatu kościańskiego – mówił Prałat. Przypomniał że generał Kazimierz Grudzielski był jednym z dowódców walk podczas Powstania Wielkopolskiego. Urodził się właśnie w Turwi. Odsłonięcia tablicy dokonała najmłodsza mieszkanka miejscowości, półroczna Michalina Buchert w towarzystwie rodziców.

Starosta kościański, Henryk Bartoszewski opowiedział z kolei o publikacji, która swoją premierę będzie miała wkrótce, a która poświęcona jest dwustu poległym podczas Bitwy Warszawskiej mieszkańcom byłego powiatu kościańskiego oraz tym, którzy zmarli później na skutek odniesionych ran. Publikacje wręczył ministrowi Janowi Dziedziczakowi i Emilianowi Prałatowi.

Reklama

Odznaczenie dla Prałata

Przemawiał też Dziedziczak, który skupił się na patriotyzmie. Wręczył też doktorowi Emilianowi Prałatowi odznaczenie “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. – Pozwólcie, że w miejscu, gdzie czcimy bohaterów, wielkich synów tej ziemi, pozwolę sobie podzielić się decyzją wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podjął decyzję o przyznaniu wysokiego odznaczenia doktorowi Emilianowi Prałatowi za jego działalność popularyzującą Polską historię i kulturę. Za postawę nieobojętności na to, co jest wokół nas i współodpowiedzialności za całą wspólnotę. To robili nasi bohaterowie sprzed lat i to możemy my dziś robić kultywując historię i tradycję – mówił Dziedziczak.

Na koniec zebrani odśpiewali Rotę, a potem przeszli na plac przy szkole w Turwi. Tam rekonstruktorzy z GRH Tschuff przedstawili historię i postać Kazimierza Grudzielskiego. Zasadzono również dwie lipy upamiętniające pochodzących z Turwi generałów. Wystąpiły też Turewianki, a na koniec na zebranych czekały pokazy rekonstrukcji historycznej i wspólny piknik przygotowane między innymi także przez członków Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Go to TOP