Hulajnogą po alkoholu. Zapłacą wysokie mandaty

Należy pamiętać, że przepisy ruchu drogowego obowiązują także entuzjastów elektrycznych hulajnóg. Należy pamiętać, że nie należy jeździć hulajnogą po spożyciu alkoholu, bo grożą za to wysokie mandaty. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy gminy Krzywiń.

Na terenie całego powiatu kościańskiego, każdego dnia wykonywane są kontrole drogowe, podczas których policjanci zwracają uwagę m. in. na stan trzeźwości kierujących. Niestety, pomimo ciągłych działań i apeli o zachowanie trzeźwości, w dalszym ciągu za kierownicę siadają nietrzeźwe osoby. Czuwając nad bezpieczeństwem na drodze, policjanci sprawdzają także, czy osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Reklama

We wtorek, 9 kwietnia, około godziny 11:10 policjanci podczas patrolowania ul. Bojanowskiego w Krzywiniu zauważyli poruszającego się na hulajnodze elektrycznej mężczyznę, którego styl jazdy wzbudził ich zainteresowanie. Zatrzymali go do kontroli. Kierującym okazał się 51-letni mieszkaniec Krzywinia. Wykonane badanie trzeźwości alkometrem wykazało u mężczyzny 1,15 promila alkoholu. Godzinę później także w Krzywiniu, ale na ul. Kościańskiej zatrzymali do kontroli 53-latka, który również poruszał się hulajnogą elektryczną. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość mężczyzny. Badanie pokazało, iż w organizmie ma 2,16 promila alkoholu. Mężczyźni na długo zapamiętają przejażdżkę. Za kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości ukarano ich mandatami w wysokości 2500 złotych.

Korzystanie z hulajnóg wymaga bezwzględnego dostosowania się do panujących przepisów o ruchu drogowym. Zabronione jest kierowania pojazdem, w tym hulajnogą, w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Zabronione jest również przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ciągnięcie lub holowanie innego pojazdu – przypomina policja. Przepisy nie nakazują noszenia kasku ochronnego podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak zakładać na głowę kask ochronny. W razie upadku lub potrącenia, kask uchroni głowę przed poważnym urazem, a może nawet uratować życie.

Reklama
Go to TOP