Bezpłatne badania, symulatory bezpieczeństwa, stoiska promujące zdrowy styl życia, atrakcje dla najmłodszych i smaczna grochówka – to wszystko czekało wczoraj na tych, którzy niedzielę postanowili spędzić razem z powiatem kościańskim.

Zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kościanie Powiatowy Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu. Na parkingu za urzędem można było skorzystać z szeregu bezpłatnych badań. W mobilnych przychodniach każdy chętny mógł zbadać znamiona, sprawdzić wydolność płuc, zrobić EKG, zbadać gęstość kości, czy określić BMI. Ponadto można było wykonać mammografię i cytologię. Ze wszystkich badań skorzystało kilkaset osób.

Kto nie chciał skorzystać z oferty darmowych badań, mógł sprawdzić w specjalnych symulatorach jak wygląda wypadek podczas którego samochód dachuje, wsiąść do symulatora zderzenia, czy zobaczyć jak narkotyki i alkohol upośledzają percepcję. Kto chciał mógł także przekonać się na własnej skórze – zakładając specjalny kombinezon – z jakimi problemami ruchowo-percepcyjnymi mierzą się osoby starsze.

Mnóstwo atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Było malowanie twarzy, formowanie baloników, bańki mydlane, darmowa wata cukrowa oraz gry i zabawy ruchowe.

Odwiedzający strefę zdrowia i bezpieczeństwa mogli skorzystać z oferty przygotowanej na stoiskach instytucji i organizacji, które wystawiły m.in. Sanepid, NFZ, kościański szpital, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, PCK, Kościańskie Stowarzyszenie Amazonek, czy diabetyków. Swoje stoiska mieli również przedstawiciele kościańskiej policji i straży pożarnej. Na najmłodszych czekał też ich ulubiony policjant – Sierżant Pyrek.

Stowarzyszanie „Dać Pomoc” wspólnie z Panem Grochówką zbierało pieniądze na zakup cyberoka. Na ich stoiskach można było kupić ciepłą zupę oraz pyszny placek. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na zakup urządzenia. Dzięki niemu dzieci z niepełnosprawnością będą mogły wyrazić swoje emocje, informować rodziców i opiekunów o swoich potrzebach, a nawet „prowadzić rozmowę”.

Kilkanaście osób zapisało się tego dnia do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kościanie
Zdjęcia: Piotr Pewiński, Starostwo Powiatowe w Kościanie

do Góry