Wywiad z kandydatami Koalicyjnego Komitetu Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe

JAKUB GRZELKA – KANDYDAT DO RADY MIEJSKIEJ
OKRĘG 1
POZYCJA 1

Jakie są Pana dotychczasowe osiągnięcia związane z miastem?

Od 5 lat nieprzerwanie współpracuję z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie, gdzie zupełnie bezpłatnie można skorzystać z mojego doradztwa w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, działalności nierejestrowanej oraz tworzenia biznesplanu. W ciągu ostatnich lat przeprowadziłem również szereg bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców Kościana i całego powiatu. Najbardziej dumny jestem jednak z możliwości tworzenia dwóch konkursów adresowanych do uczniów szkół średnich, czyli Mój Pierwszy Startup oraz Biznes z przyszłością. Praca z młodymi ludźmi związana z pomysłami na biznes to niesamowita przygoda, gdzie to oni zaskakują mnie swoją pomysłowością, a ja mogę pomóc im ubrać to wszystko w merytoryczne struktury biznesplanu. Na co dzień prowadzę również szkolenia dla osób, które pozyskują środki z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Czy jest jakaś szczególna przestrzeń, w której dostrzega Pan potrzebę działania?

Powrót kobiet na rynek pracy! Większość konsultacji jakie mam okazję przeprowadzać dotyczy trudnego powrotu z urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Chodzi tutaj szczególnie o takie miejsca pracy, które wymagają dojazdu po kilkadziesiąt kilometrów. Stąd coraz więcej pytań o działalność nierejestrowaną, gospodarczą lub pomoc w znalezieniu pracy na miejscu. Myślę, że lokalna platforma, na której lokalni pracodawcy mogliby informować o wolnych etatach, byłaby pierwszym krokiem w rozwiązywaniu tego problemu. Istotna w tym rola samorządu jak i organizacji non profit, które mogłyby świadczyć usługi wspierające tj. szkolenia zawodowe, dofinansowania na podwyższanie kwalifikacji, czy kursy językowe.

Kolejna sprawa to funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorców, z naciskiem na mikroprzedsiębiorstwa. W celu zwiększenia konkurencyjności w zakresie usług, można by pomyśleć o stworzeniu limitów przychodowych, według których obliczany byłby podatek od nieruchomości – zakładając jego maksymalną wartość na poziomie ustawowym.

Jakie są Pana główne priorytety podczas kampanii wyborczej?

Tak jak już wspomniałem – przede wszystkim wsparcie lokalnej przedsiębiorczości. Poza tym działania na rzecz aktywizacji kobiet na rynku pracy. Innymi działaniami z pewnością będą przedsięwzięcia edukacyjne, mające na celu popularyzację postaw przedsiębiorczych wśród kościańskiej młodzieży oraz zaangażowanie w wydarzenia kulturalnie w mieście. Takim odbiegającym od przedsiębiorczości priorytetem są Edukacyjne Programy Profilaktyczne dla wszystkich grup wiekowych. Od programów uświadamiania młodego pokolenia czym jest zdrowy styl życia po bezpłatne badania osób 30, 40, 50 i 60+. Przede wszystkim chciałbym zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w wyborach.
Wszystkich, którzy marzą o nowoczesnym mieście, zrównoważonym rozwoju, innowacyjnych usługach i dostosowanym do ogólnopolskich trendów sposobie spędzania wolnego czasu.



MONIKA PAWŁOWSKA – KANDYDATKA DO RADY POWIATU
POZYCJA 8

Czy powiat ma realne możliwości prowadzenia działań w zakresie przedsiębiorczości?

Tak, i tutaj chciałabym przede wszystkim skoncentrować się na współpracy gmin z powiatem. Istnieje wiele możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury, np. Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, który przy zwiększonym dofinansowaniu mógłby spokojnie pełnić rolę Centrum Biznesu z wirtualnym biurem i infrastrukturą umożliwiającą przedsiębiorcom pokonanie barier wynikających z rozwoju technologii. Właściwe wsparcie pozwoli, aby instytucja ta pełniła rolę inicjatora, koordynatora czy jednostki współfinansującej np. lokalne klastry czy inne tego typu przedsięwzięcia.

A co z nowymi inwestorami?

Przedsiębiorcy już funkcjonujący często borykają się brakiem kadry do pracy. Stawki są jakie są, i pojawienie się jakiegokolwiek inwestora może zaburzyć tę koegzystencję. Moim zdaniem istotną rolę powinno tutaj prowadzić Centrum Biznesu, którego zadaniem byłaby właściwa diagnoza potrzeb inwestycyjnych, kontakt z przedsiębiorcami oraz umożliwienie zwiększenia efektywności podejmowanych działań. Nieprzemyślana decyzja o sprowadzeniu inwestora może w znaczny sposób zaburzyć rynek pracy, dlatego też przede wszystkim aktywna współpraca z przedsiębiorcami oraz właściwa diagnoza potrzeb może nam zapewnić sukces w tym zakresie.

W takim razie jaka ma być rola miasta w tych działaniach?

Miasto Kościan ze względu na ograniczenie powierzchni jest hermetyczne, jakakolwiek ekspansja terytorialna nie jest możliwa. Dlatego też opracowaliśmy koncepcje powstania strefy buforowej – wyodrębnionej części gminy wiejskiej, która mogłaby pełnić funkcję strefy ekonomicznej Kościana. Jest to sprawa wymagająca przeprowadzenia analiz, ale wspólny cel jakim jest podwyższenie dochodów gminy wiejskiej oraz gminy miejskiej Kościan jest wart takiego zaangażowania.

Materiał promocyjny

Go to TOP