Wyborcze kampanie w Krzywiniu

W ostatnich dniach przed ciszą wyborczą sporo dzieje się w Krzywiniu. Konwencję zorganizował komitet WIDOK, swój program przedstawił też komitet Wolni i Niezależni.

W środę, 3 kwietnia, w sali Domu Strażaka w Krzywiniu odbyła się konwencja przedwyborcza kandydata na stanowisko burmistrza Krzywinia, Leszka Majchrzaka oraz kandydatów do Rady Miejskiej Krzywinia z komitetu WIDOK. Spotkanie było podsumowaniem prowadzonej do tej pory kampanii. Nie tylko okazją prezentacji programów, ale przede wszystkim okazją do bezpośredniej rozmowy i wymiany myśli na temat przyszłości tej malowniczej części powiatu kościańskiego.

Reklama

Na wstępie spotkania, konferansjerka przedstawiła Leszka Majchrzaka, podkreślając jego zalety i cechy, które predestynują go do roli lidera lokalnej społeczności. Następnie sam kandydat zabrał głos, przedstawiając się w bardzo osobisty sposób. Majchrzak, z dumą podkreślił swoje korzenie – pochodzenie z wielodzietnej rodziny rolniczej z gminy Krzywiń. Jego pasja do pracy samorządowej i społecznej, jak sam stwierdził, jest misją na rzecz lokalnej społeczności. – Przedstawiam się Państwu nie tylko jako kandydat na stanowisko burmistrza, ale przede wszystkim jako sąsiad, znajomy, przyjaciel, członek tej wspólnoty, która zasługuje na jasną i obiecującą przyszłość – mówił Majchrzak.

Po emocjonującym wprowadzeniu, przyszedł czas na przedstawienie kandydatów do Rady Miejskiej Krzywinia. Każdy z nich, po oficjalnym ogłoszeniu imienia, nazwiska oraz okręgu, którego będzie reprezentantem, miał możliwość powiedzenia kilku słów o sobie. Mimo zróżnicowania – od rolników, przez pracowników oświaty, aż po pracowników sektora społecznego – wszyscy kandydaci podzielają wspólną wizję rozwoju Gminy Krzywiń. Leszek Majchrzak, powróciwszy na mównicę, zaprezentował najważniejsze aspekty programu wyborczego komitetu WIDOK, przedstawiając punkt dotyczący finansów gminy Krzywiń jako kluczowy. A dokładnie ich restrukturyzację. Plan komitetu WIDOK na najbliższe 5 lat koncentruje się na pięciu kluczowych sektorach: gospodarka i środowisko, rozwój infrastruktury, edukacja i sprawy społeczne, udział mieszkańców w sprawowaniu władzy, oraz kultura, sport i rekreacja. – To są nie tylko obszary, które wymagają naszej uwagi, ale przede wszystkim obszary, w których kryją się nasze największe szanse – komentował Majchrzak. Omówił planowane inicjatywy dotyczące poprawy infrastruktury, wsparcia lokalnej przedsiębiorczości, a także inwestycje w edukację i ochronę środowiska. Szczególny nacisk położył na transparentność działania samorządu i zaangażowanie mieszkańców w procesy decyzyjne.

Reklama

Wolni i niezależni

Rzutem na taśmę, bo w ostatnich dniach przed wyborami swoich kandydatów i program przedstawił też komitet “Wolni i Niezależni”. Powstał z inicjatywy radnego gminy Krzywiń mijającej kadencji, Pawła Michałowicza. Kandydaci na radnych komitetu deklarują, że najważniejsze jest dla nich dobro wspólne gminy. Podejmą współpracę z każdym burmistrzem i innymi radnymi, ale jeśli będzie trzeba będą konstruktywną opozycją. Hasłem komitetu jest: “Ponad podziałami dla dobra gminy”. W skład KWW „Wolni i Niezależni” wchodzą: Paweł Michałowicz (okręg 11), radny kończącej się kadencji, inicjator obrony Dworku Wańkowicza w Jerce oraz społecznik; Bogumiła Bąkowska (okręg 2), była dyrektor gminnej biblioteki publicznej; Eugeniusz Kolańczyk (okręg 1), rolnik, sadownik i przedsiębiorca; Adam Maćkowiak (okręg 4), rolnik, sadownik i przedsiębiorca.

Do rady gminy wchodziłem 5 lat temu z ugrupowania KWW Widok, ale widząc bierną postawę kolegów i koleżanek z mojego klubu w momencie kiedy trzeba było blokować m.in. sprzedaż Dworku Wańkowicza w Jerce albo powalczyć o szkołę, postanowiłem, że muszę zaprosić do współpracy osoby, które nie będą się bały wyrazić swojego zdania i zagłosować inaczej niż życzy sobie tego burmistrz czy większość rady. Postawiłem na ludzi odważnych oraz niezależnych i z nimi idę do wyborów. Nie mam wątpliwości, że będą, tak jak ja, sumiennie pracowały na rzecz gminy i jej mieszkańców – podkreśla Paweł Michałowicz. Komitet postanowił nie wystawiać kandydata na burmistrza, równocześnie nie
udzielając poparcia żadnemu z kandydatów innych opcji.

„Wolni i Niezależni” deklarują merytoryczną współpracę z każdym, kto ma na celu dobro gminy i mieszkańców. Hasłem komitetu jest: Ponad podziałami dla dobra gminy. – Niech mieszkańcy gminy zdecydują kto ich zdaniem najlepiej nadaje się na nowego burmistrza. Należy zwrócić jednak uwagę, aby była to osoba faktycznie zainteresowana sprawami gminy i to nie od kilku, kilkunastu tygodni, tylko taka, która faktycznie, nieprzerwanie, mieszka w gminie i działa społecznie. Po wyborach podejmiemy współpracę z każdym burmistrzem, ale jeśli będzie trzeba to będziemy konstruktywną opozycją. Dla nas dobro gminy i mieszkańców jest ważniejsze niż dobre relacje z burmistrzem i pozostałymi ugrupowaniami. Chcemy prowadzić dialog z mieszkańcami i podejmować ważne decyzje w oparciu o konsultacje społeczne, czyli całkowicie inaczej niż było to dotychczas – zaznacza Bogumiła Bąkowska. Do najważniejszych postulatów komitetu należy m.in. racjonalne zarządzanie budżetem, większa aktywność w pozyskiwaniu funduszy, wynagrodzenie mieszkańcom Osiedla Młodych postawienia, bez konsultacji bloków, promocja gminy poprzez Święto Czereśni czy Sikawki Konne, reaktywacja szkoły zawodowej.

Źródła, zdjęcia: komitety wyborcze

Go to TOP