W Bonikowie upamiętniono bohaterów powstania [ZDJĘCIA]

W Bonikowie upamiętniono bohaterów Powstania Wielkopolskiego spoczywających na tamtejszym cmentarzu. Pamiątkowe tabliczki ustawiono przy grobach Franciszka Urbańskiego, Józefa Skrzypka i Stanisława Wolińskiego.

Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w intencji ojczyzny i powstańców z Bonikowa. Następnie uhonorowano byłego właściciela Bonikowa, posła, ministra, dyplomaty i wielkiego patrioty – Alfreda Chłapowskiego. Spoczywa on przy tamtejszym kościele. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie upamiętniono bohaterów powstania. Pamiątkowe tabliczki ustawiono przy grobach trzech Powstańców Wielkopolskich.

Reklama

Po uroczystościach dla gości przygotowano inscenizację potyczki z okresu Powstania Wielkopolskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Czynna była również wystawa militariów i strzelnica ASG obsługiwana przez Stowarzyszenie Historyczne i Strzeleckie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Dr Emilian Prałat w okolicznościowym wystąpieniu przybliżył postać Alfreda Chłapowskiego. Wystawę upamiętniającą byłego właściciela Bonikowa przygotowała również Szkoła Podstawowa.

Uhonorowani powstańcy:

Reklama
  • Franciszek Urbański. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim, m.in. w walkach pod Wolsztynem i na froncie południowym. Po zakończeniu powstania zwolniony z wojska. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  •  Józef Skrzypek, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. W czasie I Wojny Światowej przymusowo powołany do armii niemieckiej. Na wieść o rezygnacji Wilhelma II z tronu i kapitulacji wojsk niemieckich z grupą Polaków wsiadł do pociągu wracającego z pierwszej linii frontu i tak dostał się do domu. Tutaj zgłosił się do Kompanii Kościańskiej dowodzonej przez Stefana Maya. Brał udział w walkach na odcinku Leszno i Wolsztyn. Wstąpił do 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął pracę w Związku Melioracji Obry i Dorzecza na stanowisku kierownika. Okres okupacji przepracował na tym samym stanowisku, przyjmując do pracy poszukiwanych przez gestapo. Wysyłał ich na najdalsze odcinki pracy pod przybranymi nazwiskami. Dla kilkunastu postarał się o podrobione dowody, aby mogli się przedostać do Generalnej Guberni. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Stanisław Woliński – Powstaniec Wielkopolski

Zdjęcia, źródło: Urząd Gminy Kościan

Go to TOP