Ronda z nazwami!

Dwa kościańskie ronda zyskały swoje nazwy – jedno nazwano rondem Unii Europejskiej, drugie rondem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przed głosowaniem nie zabrakło ożywionej dyskusji

Na przełomie stycznia i lutego gorącą dyskusję w internecie wywołał pomysł kościańskich radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej, którzy zaproponowali, by rondu na skrzyżowaniu ulic: Łąkowej, Gostyńskiej i Północnej nadać nazwę Rondo Unii Europejskiej, z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii. Wielu kościaniaków nie zgodziło się z tym pomysłem. Jeden z komentujących, Łukasz Ziomek, zaproponował by nadać nazwę Rondo Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ten pomysł spotkał się z dużo bardziej pozytywnym odbiorem. Finalnie do Rady Miejskiej Kościana wpłynęły dwa wnioski – by wspomniane rondo zyskało nazwę Unii, a rondo u zbiegu ulic: Surzyńskiego, Broniewskiego, Wielichowskiej i Śmigielskiej nazwać na cześć Powstania Wielkopolskiego. Nad obydwoma projektami dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Kościana i była to dyskusja ożywiona.

Reklama

Projekty uchwał przedstawił radny Sławomir Kaczmarek. – Nadanie rondu nazwy Unii Europejskiej będzie symbolicznym uczczeniem przypadającej w tym roku dwudziestej rocznicy, kiedy to Polska stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Nadanie rondu nazwy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie uczczeniem przypadającej w tym roku sto piątej rocznicy tego powstania zakończonego zwycięstwem dla narodu Polskiego – wyjaśnił. Podkreślił, że projekt tej drugiej uchwały przygotowano w oparciu o prośby mieszkańców miasta, głównie Łukasza Ziomka.

Argumenty były różne

Całości i szczegółów dyskusji na temat tych nazw, głównie Unii Europejskiej, nie warto relacjonować, bo przytoczono w niej wiele argumentów, w części niezbyt trafionych. Radny Marcin Betlej zaznaczył, że Unia jest pełna absurdów i wiele jej decyzji jest kontrowersyjnych, jak chociażby wstrzymywanie pieniędzy, które Polska powinna otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zachęcał więc do głosowania przeciw pierwszej z tych uchwał. Z kolei radny Wiktor Rudawski zaznaczył, że Powstanie Wielkopolskie to nasza duma, to nasi przodkowie walczyli w tym powstaniu, dlatego większe z rond, czyli to na Gostyńskiej, powinno otrzymać tę nazwę. Zaproponował też, by jedno z rondo nosiło nazwę Rondo NATO, bo w tym roku przypada 25 rocznica obecności Polski w tym sojuszu.

Reklama

Radna Małgorzata Igłowicz-Betlej podkreśliła z kolei, że w całej Europie odbywają się protesty przeciw działaniom unijnych decydentów, nadawanie czemuś nazwy Unii Europejskiej może zostać odebrane jako sprzeciw wobec protestujących i tego, o co walczą. Radni Mirosław Starosta i Marek Wyrzykiewicz wyrazili swoje poparcie wobec działań Unii. Finalnie radny Rudawski nie złożył żadnego wniosku formalnego, ale zrobić to chciała radna Igłowicz-Betlej, a mianowicie, by zamiast ronda Unii było rondo NATO. Sprzeciwił się temu radny Sławomir Kaczmarek. Przewodniczący Rady, Dawid Olejniczak, podkreślił, że są w Kościanie jeszcze ronda, którym można nadać nazwy. Radna więc wniosku nie złożyła.

Głosowanie i upamiętnienie

W głosowaniu nad nadaniem nazwy Unii Europejskiej za głosowało 16 radnych, 2 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. W drugim głosowaniu za opowiedziało się 20 radnych, a 1 wstrzymał się od głosu. Nazwy rondom więc nadano.

Na koniec przewodniczący odczytał pismo od Łukasza Ziomka, który dziękuje w nim wszystkim, którzy przyczynili się do uwzględnienia jego pomysłu, by jedno z rond nosiło nazwę “Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” i radnym, za to że poparli w głosowaniu ten pomysł. Podkreślił, jak ważne było to powstanie dla nas wszystkich i że zawsze powinniśmy być dumni z naszych przodków. Poprosił też o uczczenie minutą ciszą bohaterów walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Tak też się stało.

Go to TOP