Refleksja na temat zniczy. Pamiętajmy o zniczodzielni!

Ostatnie wiatry zrobiły spustoszenie, również na cmentarzach w Kościanie. Potrzebna nam refleksja na temat przystrajania grobów? Czy da się ograniczyć odpady?

Wystarczy przejść się jedną alejką, żeby zauważyć ilość zbitych zniczy, rozrzuconych wkładów, fruwających sztucznych kwiatów. Doprowadzenie cmentarza do porządku trochę potrwa – nie każdy grób jest odwiedzany regularnie przez bliskich zmarłego. Spacer po cmentarzu, zwłaszcza w takie dni, skłania do pewnych refleksji. Na większości grobów można zauważyć od kilku, do nawet kilkunastu zniczy, do tego sztuczne kwiaty. Ogrom śmieci, które nie nadają się do ponownego przetworzenia, a które się będą długo rozkładać jest druzgocący. Szklane znicze stworzone są z innego szkła niż np. słoiki. Czas ich rozkładu to nawet 4000 lat. Czy chcielibyśmy aby nasi bliscy, zarówno żywi jak i ci, których nie ma już z nami, otoczeni byli śmieciami?

Reklama

Dbanie o groby to część naszej historii, kultury, wiary a nawet tożsamości. Nie sposób tego zignorować. Warto się jednak zastanowić, czy ograniczenie produkcji odpadów, również poprzez wielokrotne korzystanie ze zniczy, nie jest większą oznaką miłości i szacunku do bliźnich. Zapraszam wszystkich do korzystania ze zniczodzielni, które są do Państwa dyspozycji przy wyjściach z cmentarza komunalnego. Znicze można zostawiać jak i zabierać. Prosimy jedynie o nie pozostawianie pustych wkładów.

Autor zdjęć i tekstu : Kinga, Sprawa dla Kościana

Reklama
Go to TOP