Obwodnica Kościana coraz bliżej!

Dobra wiadomość dotarła do nas z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Podpisano umowę na opracowanie koncepcji budowy obwodnicy Kościana.

W czwartek, 7 czerwca, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał z wykonawcą, spółką SMP Projektanci, umowę na opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Kościana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 308. – To kolejny, po marcowym podpisaniu przez cztery samorządy listu intencyjnego, krok do realizacji inwestycji, której celem jest zmniejszenie natężenia ruchu w centrum miasta, wyprowadzenie z niego ruchu tranzytowego i poprawa bezpieczeństwa – czytamy na stronie internetowej WZDW.

Reklama

Obwodnica ma powstać na odcinku o długości ok. 4 km i połączyć drogę wojewódzką nr 308 z nowym przebiegiem drogi ekspresowej S5, przechodząc m.in. przez Pianowo oraz ul. Chłapowskiego w Kościanie. Projekt koncepcyjny ma przedstawiać co najmniej trzy warianty poprowadzenia nowej trasy. Termin opracowania wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej został wyznaczony na koniec listopada 2019 roku. Wartość zadania to niemal 350 tys. zł.

Przypomnijmy, że walka o tę obwodnicę trwa już od kilku lat. Władze miasta, gminy Kościan i powiatu kościańskiego, apelowały o jak najszybszą jej budowę i oferowały swoją pomoc m.in. przy procedurach związanych z tworzeniem dokumentacji. Jakiś czas temu WZDW przedstawił wstępny pomysł przebiegu trasy, jednak okazało się, że obwodnica miałaby tak naprawdę częściowo przebiegać przez miasto – zaczynałaby się na rondzie na ul. Gostyńskiej, biegła ul. Północną i w stronę Pianowa. Władze samorządowe nie zgadzały się z tą propozycją i w końcu udało się przekonać do ich pomysłu, by zaczynała się ona w lesie pomiędzy Kościanem i Racotem. Ta propozycja również jest dość kontrowersyjna, jako że wyciąć będzie trzeba sporą część lasku, jednak na pewno lepsza niż obwodnica miasta przebiegająca przez miasto.

Reklama

Na obwodnicę poczekamy jeszcze kilka ładnych lat, jednak przygotowanie projektu i uzyskanie decyzji środowiskowych to jeden z najbardziej czasochłonnych elementów.

Go to TOP