Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

W imieniu mieszkańców przedstawiciele władz gmin i powiatu kościańskiego, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oddali hołd i złożyli kwiaty na tablicy ich upamiętniającej na placu Niezłomnych w Kościanie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano przywódcę IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezesa WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego („Pług”, „Ludwik”). Także jego najbliższych współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowił sejm 3 lutego 2011 roku. Powiat kościański ufundował tablicę pamiątkową w 2014 roku.

Reklama

W uroczystości na placu Niezłomnych w Kościanie udział wzięli: senator Wojciech Ziemniak i delegacje władz Kościana, gminy Kościan, gminy Czempiń, powiatu. Wartę honorową przy tablicy zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Imienia “Kościańskiej Rezerwy Skautowej”.

Kościańska tablica w symboliczny sposób upamiętnia m.in. Józefa Kortusa, który urodził się 20 sierpnia 1923 roku w Siekowie w powiecie kościańskim. Był synem Stanisława i Władysławy. Był żołnierzem oddziału zbrojnego na terenie powiatu kościańskiego. Został zatrzymany 8 sierpnia 1946 roku w Siekowie. Sądzony prze WSR w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Kościanie. 18 września 1946 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w Kościanie 27 września 1946 roku o godzinie 16.45. Miał 23 lata.

Reklama

Źródło, zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kościanie

Go to TOP