By zachować tradycję. Minister o wsparciu dla kół gospodyń!

“Tam gdzie jest Koło Gospodyń Wiejskich, tam jest nasza mała Polska”. Takim hasłem podsumowała spotkanie z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich minister Andżelika Możdżanowska.

Spotkanie odbyło się w Śmiglu, a wzięli w nim udział przedstawiciele kół z powiatów leszczyńskiego i kościańskiego oraz oczywiście minister Andżelika Możdżanowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Spotkanie dotyczyło wsparcia dla kół gospodyń wiejskich i miało rozwiać wątpliwości i obalić mity, którymi próbowano zniechęcić koła do rejestracji.

Reklama

Andżelika Możdżanowska wyjaśniła, że dzięki wpisowi do krajowego rejestru kół gospodyń wiejskich, koła zyskują wiele możliwości, których do tej pory nie miały. – Otrzymują osobowość prawną. Dzięki temu mogą otrzymują wsparcie i mogą ubiegać się o dodatkowe finansowanie z rożnych źródeł. Nie ponoszą obciążeń podatkowo-fiskalnych. Nie płacą podatku dochodowego, podatku vat, a zyskują pomoc prawną. Powołaliśmy pełnomocników w Agencjach Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu pomoc ta nie jest jednorazowa, ale stała – wyjaśnia pani minister. Nieprawdą jest więc, że poprzez rejestrację koła narażają się na kontrole urzędników.

Możdżanowska opowiadała też o najbliższych planach. W planowanej nowelizacji przepisów umożliwi się rejestracje kołom działającym w miejscowościach, które uzyskały prawa miejskie. Będą też dodatkowe programy dla kół, a więc i dodatkowe środki finansowe. Zachęca więc kolejne do jak najszybszej rejestracji. Zwłaszcza tym, którzy uwierzyli w nieprawdziwe ostrzeżenia przeciwników zmian i rządu. W samej tylko Wielkopolsce bowiem rozdysponowane zostało 9 milionów złotych, z których skorzystało około 900 KGW.

Reklama

O tym, że nowe przepisy pozwalają się rozwijać świadczą statystyki. Potwierdzili to też obecni na sali członkowie kół, którzy dziękowali minister za nowe możliwości. Wiele z nich bowiem zostało reaktywowanych, powstały też nowe. Dzięki temu kolejne pokolenia mogą uczyć się od starszych, a tradycje zostaną zachowane.

W powiecie kościańskim rejestracji dokonało na razie 6 kół – 3 z gminy Kościan, 2 z gminy Śmigiel i 1 z gminy Krzywiń. Z kolei w powiecie leszczyńskim zarejestrowało się 7 kół.

Go to TOP