Budowa przedszkola na os. Konstytucji. Kiedy będzie gotowe?

Już od niemal trzech lat trwa budowa nowego i nowoczesnego przedszkola na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie. Od dłuższego czasu niewiele się w związku z tym dzieje. Mieszkańcy miasta coraz częściej zastanawiają się, kiedy i czy w ogóle obiekt zostanie ukończony.

Budowa przedszkola rozpoczęła się latem 2017 roku. Inwestycja ta, planowana od wielu lat, miała wreszcie doczekać się realizacji. Wstępne koszty zaplanowano na niemal 6 milionów złotych, jednak pojawił się pomysł, by obiekt był zarówno nowoczesny, energooszczędny, a nawet niemal pasywny oraz przyjazny dla zdrowia. Widomo było, że takie założenie zwiększy znacznie jego koszt, ale pozwoliłoby to zaoszczędzić na późniejszych opłatach, a także ubiegać się o dofinansowanie. Niestety wsparcia nie udało się uzyskać, a ówczesne władze miasta budowę przedszkola podzieliły na kilka etapów, co miało pozwolić na uzyskanie bardziej korzystnych ofert podczas przetargów.

Zaczęło się dobrze… do czasu

Początkowo większych problemów nie było. Najpierw, w 2017 roku, powstała płyta pod przedszkole, następnie rozpoczęto budowę budynku. W 2018 pojawił się dach, a na nim ogniwa fotowoltaiczne. Zamontowano pompę ciepła. W końcu ogłoszono przetarg na wykonanie okien, które musiały spełniać odpowiednie parametry, jeśli chciano mówić o pasywności budynku. Tutaj pojawiły się pierwsze problemy, ale w końcu udało się wybrać wykonawcę i w marcu 2019 podpisano umowę.

Firma, która montowała okna nie przedstawiła jednak przed montażem obliczeń cieplnych. Te złożono już po zamontowaniu okien i okazało się, że nie spełniają one wymagań. Podjęto rozmowy z wykonawcą, ale początkowo planowano zerwanie umowy i nałożenie kary umownej. Takie rozwiązanie spowodowałoby jednak kolejne opóźnienia i prawdopodobnie dodatkowe koszty. – By nie przedłużać i nie tracić czasu na sprawę sądową podpisaliśmy ugodę, która wiąże się z tym, że wykonawca na swój koszt dokonuje demontażu stolarki okiennej – wyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana. W zamian wykonawca nie musi płacić kary.

Co dalej?

Takie rozwiązanie pozwala na ogłoszenie kolejnego przetargu na okna. Nastąpi to najprawdopodobniej w czerwcu. Kiedy budynek będzie gotowy na razie nie wiadomo. Początkowo zapowiadano, że dzieci zaczną uczęszczać do nowego przedszkola od września 2019 roku. – Zakończenie budowy w tym roku jest absolutnie nierealne. Przyszły rok jest możliwy, jeśli sytuacja pandemiczna nie pogorszy jeszcze bardziej naszej sytuacji finansowej – podkreśla wiceburmistrz. Na razie koszt budowy osiągnął kwotę około 3,5 mln. zł.

Zobacz też:

do Góry