Bieg w Turwi zakończył Grand Prix Gminy Kościan [ZDJĘCIA]

Bieg w Turwi był ostatnim etapem tegorocznej edycji Grand Prix Gminy Kościan. Wzięło w nim udział niemal 250 biegaczy.

Zakończył się tegoroczny cykl biegowy o Grand Prix Gminy Kościan. Ostatnim etapem rywalizacji był Bieg Top Farms im. Dezyderego Chłapowskiego, który odbył się tradycyjnie w Turwi. Przed południem na starcie stanęły dzieci i młodzież ze szkół gminy Kościan. Było ich około 350, a rywalizowali na różnych dystansach, w zależności od wieku, od 300 do 900 metrów. Po południu przyszedł czas na rywalizację w ramach Grand Prix. Najpierw wystartowali zawodnicy rywalizujący na dystansie 5 kilometrów, a kilka minut później ci, którzy zamierzali pokonać trasę 10 kilometrów.

Dystans 5 kilometrów

W biegu krótszym pierwszy linę mety przekroczył Paweł Łączny z Czempinia z czasem 16 minut i 31 sekund. O ponad 20 sekund wyprzedził drugiego na mecie Wojciecha Adamczyka z Leszna. Jako trzeci metę przekroczył Hubert Naglak z Szelejewa (17:05). Wśród pań tryumfowała Olga Cichoszewska z Sokołowic (21:21), która wygrała 3 z 4 biegów w ramach Grand Prix, a więc zajęła pierwsze miejsce w całym cyklu. – W jedną stronę było okej, z powrotem mocno wiało. Drugi raz startuję w tej imprezie i jest bardzo fajnie. Chyba wrócę tu jeszcze – mówi Olga Cichoszewska.

Druga do mety dobiegła zaledwie 11-letnia Zofia Schwarz z Kościana (21:24), a trzecia była Agnieszka Bajon z Krzycka Wielkiego (21:48). – Biegam już od 5 lat i tak wyszło. W przyszłości oczywiście chciałabym biegać i chciałabym reprezentować Polskę w biegach i mam nadzieję, że mi się uda – planuje młoda biegaczka. – Trzeba dużo trenować, wierzyć w siebie i cieszyć się tym – podpowiadają przyszłej olimpijce starsze koleżanki.

Dystans 10 kilometrów

Dystans dłuższy jako pierwszy pokonał Krzysztof Szymanowski z Wyskoci (32:23). – Trochę wiało, ale mamy piękną, polską jesień, więc musi wiać. Pogoda jest jednak dla wszystkich równa. Początkowo biegliśmy w czteroosobowej grupce. Dziś celem nie tylko było uzyskanie jak najlepszego wyniku, bo byłem drugi w klasyfikacji generalnej. Na trasie się urwałem około ósmego kilometra i już nie oddałem do końca – opowiada zwycięzca.

Drugi był Tomasz Kozłowicz z Wielkiej Lipy (32:30), a trzeci Cezary Suchora z Kościana (33:14). Wśród pań najszybsza była Karolina Bielecka (39:05) z Michałowa, która o niemal minutę wyprzedziła na mecie swoją siostrę Patrycję. Trzecia, z wynikiem 42:28 linię mety przekroczyła Zuzanna Spryńca z Lubina.

Grand Prix

W Grand Prix Gminy Kościan najlepszy na dystansie 5 kilometrów okazał się trzeci w sobotnim biegu Hubert Naglak. Drugie miejsce przypadło Rafałowi Tomowiakowi, a ostatnie miejsce na podium zajął Wojciech Adamczyk. Wśród pań zwyciężyła oczywiście Olga Cichoszewska, drugie miejsce przypadło Agnieszcze Bajon, a trzecie Zofii Schwarz.

Biegowe Grand Prix na 10 kilometrów wygrał Krzysztof Szymanowski. Drugie miejsce zajął Tomasz Kozłowicz, a trzecie Norbert Kołodziej z Krzemieniewa. Wśród pań na pierwszych dwóch miejscach znalazły się siostry Karolina i Patrycja Bieleckie, a podium uzupełniła Agnieszka Golak z Wyrzeki.

Kolejna edycja Grand Prix Gminy Kościan rozpocznie się na początku stycznia od Biegu Niedźwiedzia w Nowym Dębcu.