Bieg Niedźwiedzia w Nowym Dębcu [ZDJĘCIA]

Bieg Niedźwiedzia w Nowym Dębcu rozpoczął tegoroczną edycję biegowych zmagań w ramach Grand Prix Gminy Kościan. Na starcie pojawiło się ponad 350 zawodników.

W niedzielę, 14 stycznia, już po raz czwarty w ramach biegowego Grand Prix Gminy Kościan odbył się Bieg Niedźwiedzia w Nowym Dębcu. Na starcie pojawiło się ponad 350 osób i mimo wcześniej padającego słabego deszczu podczas biegu pogoda dopisała biegaczom. Rywalizowali oni na dwóch dystansach – 5 i 10 kilometrów. Start był jednak wspólny.

Najszybciej linię mety przekroczył Paweł Łączny z Czempinia, który 5-kilometrową trasę pokonał w 16 minut i 57 sekund. Drugi na mecie był Jakub Skrzypczak z Garzyna (17:09), a trzecie miejsce zajął Ignacy Pudliszewski z Kościana (18:05). Wśród kobiet tryumfowała zaledwie 11-letnia Zofia Schwarz z Kościana. Trasę pokonała w 21 minut i 28 sekund. – Jestem bardzo zmęczona, ale biegło się dobrze, tylko wiatr mocny. Na początku byłam pierwsza, a potem jakieś dziewczyny mnie wyprzedziły, ale się okazało, że biegły na dziesiątkę. Pod koniec już nie dawałam rady i myślałam, że przegram, ale udało się – opowiadała zmęczona po przekroczeniu linii mety Zosia. Jej zwycięstwo przypadkowe nie było, bo już w ubiegłorocznej edycji Grand Prix potrafiła pokonywać dużo starsze rywalki. Drugie miejsce wśród kobiet zajęła Olga Cichoszewska z Popowa Starego (21:44), a trzecie Beata Dudkowiak z Machcina (22:02).

Na dystansie dłuższym tryumfował Dmytro Didovodiuk z Ivano-Frankovska. Pokonanie 10 kilometrów zajęło mu 31 minut i 26 sekund. Drugi do mety dobiegł Krzysztof Szymanowski z Wyskoci (33:20), a trzecie miejsce zajął Cezary Suchora z Kościana, który osiągnął czas 34:10. Wśród pań wygrała Karolina Bielecka z Michałowa z wynikiem 40:13. – Super się biegło, dobrze, że nie było śniegu. Trasa bardzo szybka, bo wiatru nie było czuć. Wyszło na chwilę słońce, co dodało aury. W ubiegłym roku było gorzej. Założenie miałam, że pobiegnę dla siebie, nie dla rywalizacji, a że nie było mocnej rywalizacji, to udało się wygrać – opowiada najlepsza z kobiet na dystansie dłuższym. Jak podkreśla jest już zapisana na cały cykl i skoro udało się wygrać pierwszy bieg, to powalczy o Grand Prix. Druga na mecie była Olga Kazimirowa z Kalisza (41:00). Podium zamknęła Jolanta Jeż z Gostynia (42:42).

Bieg Niedźwiedzia był pierwszym etapem biegowego Grand Prix Gminy Kościan. Oprócz niego w skład cyklu wejdą także Nocny Bieg o Podkowę Racotu 18 maja, Bieg Słoneczny w Widziszewie 28 lipca i Bieg Chłapowskiego w Turwi 5 października.