Święto Wojska Polskiego w Turwi [ZDJĘCIA]

Uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego w Turwi. W tym roku uroczystość miała dodatkowy wymiar, ponieważ odsłonięto mural na tamtejszej szkole przedstawiający Dezyderego Chłapowskiego.

W niedzielę, 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, w Turwi odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające poległych w latach 1914-1920 mieszkańców. Pierwsza część obchodów święta odbyła się pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców miejscowości i okolicy, a także władze samorządowe. Nie zabrakło członków Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, której dwóch członków, Konrada Kicińskiego i Miłosza Kicińskiego, zostało wyróżnionych medalami “Wierni Tradycji”. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Turewianki oraz Roty zagranej przez Orkiestrę Dętą OSP Kościan.

Reklama

Następnie uczestnicy przeszli na plac przy szkole w Turwi. Na jej murach namalowano bowiem pierwszy w Polsce mural przedstawiający generała Dezyderego Chłapowskiego. – Mural ma 4,5 metra szerokości i 6,7 metra wysokości. To pierwszy w gminie mural, pierwszy w Polsce mural z generałem Chłapowskim i pierwszy na świece mural z generałem Chłapowskim, więc Turew jest “the best” – mówił prowadzący uroczystość dr Emilian Prałat, za co otrzymał gromkie oklaski. Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali: wójt Andrzej Przybyła, Jadwiga i Stanisław Chłapowscy, uczennica Iga Zmarz i były dyrektor szkoły Edmund Wesołek, za którego kadencji patronem szkoły został właśnie Dezydery Chłapowski.

Go to TOP