O partycypacji społecznej i inicjatywie lokalnej!

Przedstawiciele partii Polska 2050 zorganizowali w piątek konferencję prasową, podczas której mówili o inicjatywie lokalnej i partycypacji społecznej, których w Kościanie niestety brakuje. Zapewnili, że będą przyglądać się działaniom władz i punktować ich działania.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele regionalnych i lokalnych struktur utworzonej w ubiegłym roku partii. Zjawiła się między innymi członek zarządu partii w Wielkopolsce Barbara Oliwiecka, przewodniczący koła w okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskim Eskan Darwich, a także kościańscy działacze Dawid Murek i Marta Furmaniak. Mówili głównie o inicjatywie lokalnej i partycypacji społecznej, na które partia mocno stawia. Jak wyjaśniła Barbara Oliwiecka, Polska2050 proponuje utworzenie Senatu Obywatelskiego, do którego wybierani by byli losowo mieszkańcy Polski, a nie politycy ani przedstawiciele partii.

Reklama

Już czas oddać głos obywatelom. Wciąż w polityce za dużo jest o politykach, aferach i układach, a za mało o ludziach i realnych problemach. Chcemy to zmienić. Na szczeblu lokalnym mamy też duży wachlarz. Jest inicjatywa lokalna, budżet obywatelski, rady młodzieży i seniorów, inicjatywę uchwałodawczą. Z przykrością muszę stwierdzić, że w Kościanie ten wachlarz stosowanych narzędzi partycypacyjnych jest bardzo ubogi. Pół roku temu apelowaliśmy, żeby utworzyć inicjatywę lokalną i nic się z tym nie działo. Apelowaliśmy o budżet obywatelski i młodzieżową radę. Brak partycypacji jest szkodliwy dla miasta – wyjaśniała Barbara Oliwiecka.

Propozycje i zbiórka podpisów

W większym mieście miałbym większe możliwości rozwoju, ale chcę zostać tutaj, w Kościanie. Tu się urodziłem, tu mieszkam, pracuję i działam. Chcę zmienić Kościan i wiem, że takich osób jak ja jest więcej i w różnym wieku. Chcę, by mój głos był słyszalny, ale by coś zmienić musimy działać. Mamy dwie propozycje. By powstała inicjatywa lokalna, której brakuje, a także by podczas sesji pojawił się stały punkt obywatelski. Chcemy by mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, czy nieformalnych grup mogli przyjść i zająć, czy zaprezentować stanowisko w jakiejś sprawie – wyjaśniał Dawid Murek.

Reklama

Zapowiedział złożenie odpowiednich projektów uchwał w tej sprawie. Będą też zbierane podpisy pod petycją o wprowadzenie tych rozwiązań. Tym bardziej, że wprowadzenie inicjatywy lokalnej jest wymogiem ustawowym od 2010 roku. W Kościanie nadal jednak nie wprowadzono rozwiązań umożliwiających te działania. Członkowie lokalnych struktur PL2050 apelowali już o to w lipcu, o czym pisaliśmy TUTAJ. Niestety, nadal nic w tej sprawie nie zrobiono.

Jak dodał Eskan Darwich, który jest także członkiem i wiceprzewodniczącym kaliskiej rady miasta, punkt obywatelski już tam funkcjonuje i okazał się bardzo użyteczny i potrzebny. Wyraził też swoje zdziwienie, że w Kościanie radni nie mogą zadawać pytań na sesji, poza tymi dotyczącymi omawianych uchwał.

Obecni na konferencji wyjaśnili, że ich głównym celem jest składanie propozycji. Będą się jednak przyglądać pracy burmistrza Kościana i PZK, a na koniec kadencji będą rozliczać ich działania.

Go to TOP