Polska 2050 o partycypacji społecznej

Partia Polska 2050 Szymona Hołowni zorganizowała w piątek konferencję prasową, podczas której mówili o partycypacji społecznej i dlaczego jest ona tak ważna dla nas wszystkich.

W konferencji udział wzięli: pełnomocniczka partii Polska 2050 Szymona Hołowni w okręgu kalisko-leszczyńskim Barbara Oliwiecka, przewodniczący koła powiatowego Polska 2050 w powiecie kościańskim Dawid Murek oraz radny Rady Miejskiej Leszna Jarosław Zielonka.

Reklama

Polska 2050 jest obecna w Kościanie od samego początku, powstaliśmy by być propozycją konkretnych zmian dla Polski. To mieszkańcy poszczególnych gmin i miejscowości mają najlepsze pomysły rozwiązania, co i jak można usprawnić. Niestety głos mieszkańców nie zawsze jest słyszalny. Niektórym włodarzom łatwiej by było rządzić bez mieszkańców, ten obywatel jest potrzebny tylko podczas wyborów. My chcemy angażować mieszkańców, sprawić, aby uwierzyli w swoją sprawczość. Po to są narzędzia partycypacji społecznej: konsultacje, inicjatywy lokalne i uchwałodawcze, budżety obywatelskie – wyjaśnia Barbara Oliwiecka. Jak tłumaczy, o wielu z nich obywatele nawet nie wiedzą, a niektóre są obowiązkiem wynikającym z ustawy.

Jak to wygląda w Kościanie?

Tam, gdzie mieszkańcy mają wpływ na to, co się dzieje, tam żyje się lepiej. Niestety możemy powiedzieć, że temat partycypacji społecznej w Kościanie wygląda mizernie. Nie ma inicjatywy lokalnej, inicjatywa uchwałodawcza jest bardzo słabo rozpropagowana, niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę, że takie coś istnieje. Budżet obywatelski i młodzieżowa rada miasta są dopiero w fazie koncepcji – przedstawił sytuację w Kościanie Dawid Murek. Zaapelował do burmistrza, by tworzenie regulaminu budżetu obywatelskiego też odbywało się z udziałem mieszkańców, a także by pomysłodawcy mieli odpowiednio długi czas na złożenie projektów i by były one ogólnodostępne wraz ze szczegółami. Ważne też, by urzędnicy wspierali mieszkańców, którzy na razie z budżetem obywatelskim nie mieli do czynienia. Ważne, według niego, jest zwłaszcza zaangażowanie ludzie młodych. – To oni wiedzą najlepiej, czy potrzebują skateparku, czy krytych kortów tenisowych – podkreślił.

Reklama

W Lesznie i budżet obywatelski i inicjatywa lokalna bardzo fajnie się sprawdziły. To dobra forma współpracy między samorządem i społecznością. Stworzenie takich nieformalnych grup pozwala na to, by działać na rzecz lokalnego społeczeństwa, lokalnego dobra. W Lesznie powstało bardzo wiele takich grup, widać zaangażowanie – przedstawił jak to wygląda w Lesznie radny Jarosław Zielonka.

Przedstawiciele partii Polska 2050 zapowiedzieli złożenie na ręce burmistrza pisma, w którym wnioskują o wprowadzenie rozwiązań, które usprawnią narzędzia związane z partycypacją społeczną. To oczywiście budżet obywatelski, młodzieżowa rada miejska, inicjatywa uchwałodawcza, inicjatywa lokalna. Apelują w niem również o wprowadzenie dobrych praktyk na przykładzie sąsiednich miast, by jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić zaangażowanie mieszkańców.

Całą konferencję obejrzeć można na profilu facebookowym Polska 2050 Wielkopolskie. Sympatycy partii zachęcają też do współtworzenia jej struktur. Kontaktować się można pisząc na: b.oliwiecka@polska2050.pl i dawid.murek98@gmail.com.

Go to TOP