Medale Honorowe Gminy Czempiń i uroczysta sesja [ZDJĘCIA]

W piątek w trakcie uroczystego otwarcia Tlenowni w Czempiniu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas niej wręczono m.in. Medale Honorowe Gminy Czempiń.

Medale Honorowe Gminy Czempiń przyznano w tym roku dwóm osobom. Medal pośmiertnie otrzymał Albert Łukaszewicz, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. To wieloletni dyrektor najpierw czempińskiego gimnazjum w Borowie (2008-2017), a po jego likwidacji największej szkoły w gminie.

Reklama

Miał bardzo dobry kontakt z uczniami i rodzicami. Już w 1990 roku wygrał konkurs na najlepszego nauczyciela Poznania. Podczas jego pracy w gminie Czempiń dał się poznać jako osoba zawsze stojąca po stronie ucznia, dążąca do kompromisów. Zaskarbił sobie sympatię i autorytet u wielu pracowników – wyjaśniał przewodniczący rady, Maciej Głochowiak. Albert Łukaszewicz zmarł w marcu tego roku. Medal odebrała jego żona wraz z dziećmi.

Drugi medal przyznano także Kazimierzowi Dembnemu za zasługi w zakresie działalności samorządowej i społecznej. W latach 1994 – 2002 pełnił z sukcesami funkcję burmistrza Czempinia. Później zasiadał w Radzie Powiatu Kościańskiego, pełniąc także funkcję wiceprzewodniczącego rady. Jest też prezesem oddziału gminnego ZOSP RP.

Reklama

Bardzo mi jest przyjemnie, że właśnie dziś zostałem odznaczony za zasługi dla ziemi czempińskiej. To przecież za mojej kadencji ustanowiliśmy ten medal. Zawsze hołdowałem zasadzie Dezyderego Chłapowskiego, który powiedział: “kto kocha swój kraj, to nie tylko o tem myśli, aby z niego ciągnąć zyski, ale i o tem, jak go podnieść”. Jeszcze raz dziękuję za to wyróżnienie i nadal będę pracował na rzecz społeczeństwa i ochotniczych straży – mówił Dembny.

Przytoczył też anegdotę z czasów, gdy został burmistrzem. W 1994 jedną z najpilniejszych spraw według mieszkańców gminy była możliwość podłączenia telefonów do domu. Stelefonizowanie gminy się udało. – Wtedy było to wielkie wydarzenie. Dziś ten kablowy telefon niewiele nam służy, każdy ma go przy sobie – opowiadał.

Podczas sesji wyróżniono też młodego i zdolnego czempińskiego artystę – Antoniego Ruszkowskiego. W trakcie nauki startował w wielu konkursach, podczas których zajmował wysokie miejsca i otrzymywał wyróżnienia. Aktualnie jest uczniem szkoły muzycznej w Poznaniu i w tej dziedzinie też odnosi spore sukcesy. Wyróżniony pod koniec sesji zaprezentował też swoje umiejętności gry na gitarze.

Podziękowano też osobom zaangażowanym w powstanie Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia. Zdjęcia i relacja z otwarcia w artykule: “Tlenownia otwarta“.

Go to TOP