Tlenownia w Czempiniu otwarta! [ZDJĘCIA]

Tlenownia w Czempiniu po ponad dwóch latach modernizacji wreszcie otwarta. Czempiń zyskał nowe miejsce, które służyć będzie mieszkańcom.

W piątek, 27 sierpnia, odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu. Centrum powstało w budynkach po nieczynnych już od wielu lat zakładach przemysłowych Antoniego Jezierskiego. W 2017 roku gmina wykupiła obiekt, a w 2018 roku otrzymała dofinansowanie na rewitalizację, w tym także modernizację budynku po tlenowni. W sumie sama inwestycje w Centrum Aktywizacji Społecznej pochłonęła około 14 milionów złotych.

Reklama

– Gdy w 2014 roku obejmowałem urząd burmistrza każdego dnia spoglądałem w kierunku opuszczonego i niszczejącego budynku Tlenowni. Już wtedy dostrzegaliśmy potrzebę zagospodarowania tego terenu w sposób służący dobru mieszkańców gminy Czempiń. W trakcie opracowywania lokalnego programu rewitalizacji badaliśmy problemy i oczekiwania mieszkańców. Wiele osób zwracało uwagę, że mają utrudniony dostęp do licznych usług społecznych, kultury, usług medycznych. I tak powoli zaczął rodzić się pomysł utworzenia tego wyjątkowego miejsca. Dziś Czempiń ma budynek na miarę obiektów spotykanych w dużych polskich miastach, a nawet europejskich. Zapewne Antoni Jezierski, niepisany, ale oczywisty patron tego miejsca byłby dumny, że gmach Tlenowni znów będzie służył mieszkańcom gminy Czempiń – mówił burmistrz Czempinia, Konrad Malicki.

W budynku znajdzie się między innymi siedziba Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Czempiniu i Izba Muzealna. To też miejsce gdzie odbywać się będą pokazy, koncerty, imprezy. Znajdą się tu biura dla lokalnych instytucji i organizacji społecznych, kawiarenka, a nawet miejsce na potrzeby usług medycznych.

Reklama

By upamiętnić postać Antoniego Jezierskiego przed głównym wejściem do budynku stanęła ławeczka z pomnikiem tego przedsiębiorcy. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Czempinia wraz z potomkami Jezierskiego.

Głos zabrał także marszałek Marek Woźniak. Podkreślił, że projekt rewitalizacji należy do grona elitarnych, ponieważ w konkursie na dofinansowanie startowało ponad 100 samorządów. Wniosek czempiński był jednym z najlepszych. – To jest taki mały Stary Browar. Mówiąc to mam na myśli jakość realizacji, bo Stary Browar jest obiektem, który został doceniony na poziomie światowym za pieczołowitość i precyzję realizacji przekształcenia starej przestrzeni przemysłowej w nowoczesne funkcje użytkowe i to tutaj również można zauważyć – stwierdził gratulując tak wielofunkcyjnego i ciekawego obiektu.

Po uroczystym przecięciu wstęgi zebrani zwiedzili obiekt, po czym wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej Czempinia.

Go to TOP