Dobrze wykorzystana szansa na rozwój. 25-lecie Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Powiat Kościański wie, jak wykorzystywać unijne fundusze. Dzięki nim znacząco poprawiła się jakość życia jego mieszkańców. Dziś, Ziemia Kościańska rożni się od tej sprzed 25 lat. Nowoczesna infrastruktura, zmodernizowany szpital, rozbudowana baza oświatowa i sportowa, bogata oferta kulturalna i systemowa pomoc dla potrzebujących – to jej wizytówki.

Przypomnijmy, Powiat Kościański w dzisiejszym kształcie powstał w styczniu 1999 roku w wyniku reformy samorządowej. Tworzą go: miasto Kościan, gmina Kościan, miasto i gmina Czempiń, miasto i gmina Krzywiń oraz miasto i gmina Śmigiel. Na powierzchni 722 km2, mieszka ponad 77 tysięcy osób. Minione ćwierć wieku samorządu to czas rozwoju, dobrze wykorzystanych szans, jakie daje obecność Polski w Unii Europejskiej i wielu inwestycji realizowanych w sposób racjonalny w oparciu o stabilny budżet.

Reklama

W tym czasie Powiat Kościański podejmował działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia oraz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Wspierał i promował zdolną młodzież, zakupił sprzęt do nauki zdalnej oraz rozbudował bazę oświatową. Współpracował ze stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na rzecz pomocy społecznej, zainwestował w rozwój i modernizację szpitala. Od lat, konsekwentnie stawia na sport i turystykę, dofinansowując organizacje zajmujące się krzewieniem kultury fizycznej oraz unowocześniając obiekty sportowe.

Od 2018 roku, dzięki unijnym funduszom, udało się m.in. przebudować drogę powiatową Kobylniki – Nowy Białcz. Kwota dofinansowania tego zadania to blisko 3,5 mln złotych. Środki z funduszy europejskich pozyskano też na rozbudowę drogi powiatowej na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 305 do węzła dogi S5 w Nietążkowie. Inwestycja realizowana przez Powiat Kościański i Powiat Leszczyński przekroczyła 56,5 mln złotych (dofinansowanie wyniosło ponad 36,2 mln złotych). Dzięki marszałkowskiemu dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (1,3 mln złotych), Powiat Kościański przebudował także drogę powiatową nr 2491P na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 3911P do Srocka Wielkiego.

Reklama

W 2023 roku, Powiat kupił od gminy Kościan budynek po dawnej szkole podstawowej i dostosował go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Brak możliwości rozbudowy Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie, jej poszerzająca się oferta edukacyjna i wzrost liczby uczniów spowodował, że inwestycja, która poprawi komfort nauki, była niezbędna. Cały czas trwają prace przy budowie Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie. Na nowoczesne miejsce do praktycznej nauki zawodu, Powiat uzyskał rządowe wsparcie w wysokości ponad 9 milionów złotych.

Na początku lipca tego roku podpisano umowę na rozbudowę i przebudowę Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy na ul. Gostyńskiej w Kościanie. Placówka powiększy się m.in. o duże i przestronne pomieszczenie pozwalające na zajęcia grupowe. Na realizację tej inwestycji Powiat Kościański pozyskał z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ponad 810 tys. złotych oraz ponad 412 tys. złotych będących w dyspozycji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu (z funduszu PFRON).

Mieszczący się w zabytkowym pałacu Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach przejdzie gruntowną renowację głównego budynku i północnej oficyny. Całkowity koszt tej inwestycji szacowany jest na 1,18 mln złotych (środki pochodzą z budżetu państwa i powiatu). Dodatkowo, w DPS w Jarogniewicach utworzone zostanie Centrum wsparcia osób starszych z niepełnosprawnością metodą Montessori. Na poszerzenie oferty rehabilitacyjnej poprzez adaptację pomieszczeń pozyskano 837 tys. złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będące w dyspozycji ROPS-u.

W ostatnich latach nowy wygląd zyskała także siedziba Starostwa Powiatowego w Kościanie, przy al. T. Kościuszki 22. Zaniedbany przez lata historyczny gmach, stał się wizytówką miasta. Dodatkowo, środki unijnie w kwocie blisko 2 mln złotych pozwoliły na stworzenie, modernizację i aktualizację rejestrów publicznych oraz opracowań kartograficznych i tematycznych gromadzonych w starostwie. Ich udostępnianie za pomocą e-usług sprawia, że komunikacja mieszkańców  z urzędem stała się łatwiejsza.

Ogromny skok cywilizacyjny, którego dokonał Powiat Kościański jest wspólnym osiągnięciem samorządowców i mieszkańców Ziemi Kościańskiej, ale też dobrze wykorzystanych szans, jakie daje obecność Polski w Unii Europejskiej. Rozwój powiatu, z którego korzystają wszyscy mieszkańcy jest owocem dobrze prowadzonej polityki inwestycyjnej i skutecznej aktywności władz i administracji w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, także tych unijnych.

Front budynku starostwa przy al. T. Kościuszki 22 w Kościanie
Widok na odnowiony gmach starostwa od strony wewnętrznego parkingu
Przebudowana droga powiatowa Kobylniki – Nowy Białcz
Odnowione sale lekcyjnej w filii Zespołu Szkół Specjalnych
Fragment drogi remontowanej w ramach wspólnego projektu Powiatu Kościańskiego i Powiatu Leszczyńskiego
Wizualizacja powstającego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kościanie Centrum Kształcenia Praktycznego

Materiał promocyjny

Go to TOP