Wyróżnienie dla Emiliana Prałata od ministra!

Dr Emilian Prałat, slawista, regionalista, historyk i przede wszystkim społeczny opiekun zabytków otrzymał odznakę “za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z wnioskiem o nadanie dr. Prałatowi odznaki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie wystąpili Starosta Kościański Bernard Turski oraz Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska. Dr Emilian Prałat z wykształcenia jest historykiem sztuki, filologiem slawistą w zakresie języka chorwackiego i bułgarskiego. Ukończył studia
doktoranckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Związany jest z poznańskim uniwersytetem i Instytutami Filologii Słowiańskiej i Historii.

W swym dorobku ma 10 książek autorskich, w tym cztery z dobrze znanej serii “Miejsca i Sztuka”, kilkadziesiąt artykułów i recenzji. Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji UAM, Fundacji Lanckorońskich, Fundacji Rzymskiej Margrabiny J. Z. Umiastowskiej. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Jego Magnificencji Rektora UAM III stopnia
za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

Dr Prałat od grudnia 2012 roku jest społecznym opiekunem zabytków w powiecie kościańskim. Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjął w ramach pełnienia funkcji społecznego opiekuna zabytków Powiatu Kościańskiego było zainicjowanie autorskiej serii wydawniczej Miejsca i Sztuka, w ramach której ukazały się obszerne monografie poświęcone dziejom, historii, obiektom zabytkowym oraz postaciom związanym z regionem Ziemi Kościańskiej. Dotychczas ukazały się prace poświęcone Turwi, Kopaszewu, Rąbiniowi – powiązane z rodem Chłapowskich – oraz Racotowi. Przygotowywane są opracowania dotyczące Choryni oraz Czerwonej Wsi.

Wyróżnienie wręczono podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Kościańskiego.

Zdjęcia, źródło: Starostwo Powiatowe w Kościanie

 

do Góry