Wybory do Parlamentu Europejskiego – frekwencja dość niska, ale nie zła

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. W Kościanie i powiecie kościańskim frekwencja na godzinę 12.00 jest dość niska, ale nie tak niska, jak spodziewali się niektórzy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego kończą maraton wyborczy. Wiele osób zmęczonych jest już ciągłą kampanią, dlatego też spodziewano się dość niskiej frekwencji. Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z godziny 12.00 i okazuje się, że wcale tak źle nie jest. Frekwencja w Polsce wyniosła bowiem 11,66%, czyli tylko o nieco ponad punkt procentowy mniej, niż to było w drugiej turze wyborów samorządowych. W porównaniu jednak do pierwszej tury wyborów samorządowych zagłosowało znacznie mniej osób, bo wtedy było to około 16,5%, a w porównaniu do wyborów parlamentarnych, to wynik bardzo kiepski. Wtedy do południa zagłosowało prawie 22,6% uprawnionych.

Reklama

W trwających wyborach najlepiej wypada Kościan, bo tutaj frekwencja wynosi 11,89%. W gminie Czempiń zagłosowało 8,54% uprawnionych, w gminie Krzywiń 7,84%, w gminie Śmigiel 7,49%, a najgorzej wypada gmina Kościan z wynikiem 7,11%. Łącznie w powiecie kościańskim zagłosowało 8,9% uprawnionych i jest to jeden z gorszych wyników w Wielkopolsce. W naszym województwie w ogóle od rana chętnych do pójścia na wybory było niewielu, bo zagłosowało na razie 10,57% uprawnionych i jest to trzeci wynik od końca wśród województw. Gorzej wypadają tylko opolskie i świętokrzyskie. Jeśli z kolei brać pod uwagę okręgi wyborcze, to jest to wynik najgorszy.

Lokale wyborcze otwarte są do godziny 21.00, jest więc jeszcze sporo czasu, by zagłosować.

Reklama
Go to TOP