Wielostanowiskowe Ćwiczenia Strażackie [ZDJĘCIA]

W sobotę, 25 listopada, odbyły się wielostanowiskowe ćwiczenia strażackie. Wzięło w nich udział 20 jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z powiatu kościańskiego.

Tegoroczne wielostanowiskowe ćwiczenia strażackie odbywały się pod kryptonimem “Od nowa”. Od sobotniego poranka drużyny składające się z dwóch jednostek, mierzyły się z różnorodnymi zadaniami. Takimi, które są całkiem realne w ich służbie. – Do wykonania są zadania z bardzo szerokiego zakresu. Jest zadymienie w przedszkolu. Jest poszkodowany, który wpadł do studni. Grupa rowerzystów, która poruszała się drogą publiczną zahaczona przez samochód ciężarowy. Jeden z rowerzystów dostał się pomiędzy osie naczepy i trzeba go wydostać. Kolejnym zadaniem jest poszukiwanie grupy grzybiarzy, którzy zgubili się w lesie. Jest też temat zarządzania powietrzem podczas działań związanych z pożarami w budynkach – wymienia mł. bryg. Jacek Donaj, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kościanie.  

Swoje umiejętności trenowali strażacy z PSP w Kościanie, a także z jednostek OSP: Kościan, Słonin, Głuchowo, Bielewo, Stare Bojanowo, Bonikowo, Gryżyna, Stary Gołębin, Czacz, Turew, Racot, Nietązkowo, Śmigiel, Kokorzyn, Gorzyce, Czempiń, Kopaszewo, Krzywiń, Choryń.

Ćwiczenia z jednej strony nastawione więc były na współpracę, by jak najlepiej i najszybciej pomóc poszkodowanym i innym potrzebującym tej pomocy, a z drugiej na bezpieczeństwo. Zwłaszcza zdrowotne samych strażaków. – Tylko bezpieczny i zdrowy ratownik jest w stanie udzielić odpowiedniej pomocy – podkreśla Jacek Donaj. Każde z zadań oceniano. Po jego wykonaniu przeprowadzano dyskusję, czy wszystko wykonano prawidłowo, albo czy można jeszcze coś poprawić. Ćwiczenia przeprowadzano w Nowych Oborzyskach, Starych Oborzyskach, Słoninie, Gorzycach i lesie pomiędzy Witkówkami i Słoninem.

do Góry