Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Śmigla

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Śmigla zainaugurowała tegoroczne Dni Śmigla. Podczas niej wręczono ks. prałatowi Andrzejowi Szudrze tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Śmigiel.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Śmigla odbyła się w piątek, 19 maja w sali widowiskowej śmigielskiego Centrum Kultury. Zebranych powitał przewodniczący Rady, Wiesław Kasperski. Wśród nich znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy sąsiednich gmin, przedstawiciele organizacji i instytucji, dawno laureaci tytułu Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Śmigiel i inne osoby. Po rozpoczęciu odśpiewano hymn i uczczono chwilą ciszy zmarłych zasłużonych mieszkańców gminy. Najważniejszym punktem uroczystości było oczywiście wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Śmigiel. W tym roku uhonorowano nim księdza prałata Andrzeja Szudrę.

Reklama

Urodził się on w 1960 roku w Śmiglu, jako jedno z pięciorga dzieci Bolesława i Kazimiery. Od początku mocno związany był z Kościołem. Był ministrantem, lektorem, aktywnie uczestniczył w życiu wspólnoty. Po szkole podstawowej rozpoczął naukę w szkole zawodowej w Lesznie. Tam też wyprowadziła się jego rodzina. Po szkole zawodowej rozpoczął naukę w technikum budowlanym w Lesznie. Nie podjął jednak pracy w tym kierunku, ale po zdaniu matury wstąpił do seminarium. Skierowano go do parafii w Ostrowie Wielkopolskim, a w 1993 roku zlecono mu utworzenie tam nowej wspólnoty parafialnej. Brał udział w budowie tamtejszej kaplicy i powstawaniu parafii. W 2011 roku został prałatem papieskim, później został też dziekanem dekanatu ostrowskiego. Za swoją pracę wielokrotnie go wyróżniano. Mimo, że od wielu lat mieszka poza Śmiglem, to o swoich korzeniach nie zapomina.

Z sentymentem wracam wspominaniami do lat młodości, które są związane ze Śmiglem. Mile wspominam ludzi, z którymi tu żyłem przez 17 lat. Mam cały czas kontakt z wieloma mieszkańcami, kapłanami, rodziną. Tu się uczyłem życia i tutaj wzrastałem. Staram się dobrze to w życiu wykorzystać, żeby służyć Bogu, ale też drugiemu człowiekowi. Pragnę podziękować za zaufanie i pamięć i wybór mnie na honorowego obywatela naszego miasta, miasta wiatraków. Postaram się być waszym duchowym opiekunem i orędownikiem u Boga modląc się za mieszkańców miasta i gminy każdego dnia – mówił wyróżniony.

Reklama

Następnie okolicznościowy wykład na temat “Zjednoczenie Europy – wczoraj i dziś” wygłosił dr Tomasz Kościański.

Go to TOP