Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla naszego regionu. Upał i burze z gradem mogą być niebezpieczne.

Aktualna sytuacja pogodowa sprzyja intensywnym zjawiskom atmosferycznym. IMGW wydał więc dwa ostrzeżenia pogodowe. Mogą występować upał i burze z gradem.

Pierwsze ostrzeżenie, drugiego stopnia, dotyczy właśnie wysokich temperatur. – Nadal prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – informuje IMGW. Ostrzeżenie to obowiązywało już wcześniej i wydłużono jego termin do godziny 20.00 we wtorek, 30 lipca.

Z kolei ostrzeżenie drugie mówi o możliwych burzach z gradem. Przy tak wysokich temperaturach i sprzyjających warunkach burze mogą mieć bardzo intensywny przebieg. Mimo, że wiele z ostrzeżeń się nie sprawdziło, to jednak warto się zabezpieczyć. Nigdy nie wiadomo na 100%, gdzie utworzą się komórki burzowe. – Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm. Lokalnie do 40 mm. Porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad – czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie to obowiązuje od ponidziałku, 29 lipca, godziny 15.00, do 23.00 tego samego dnia.

do Góry